Ana Sayfa Tıp&Sağlık Günde 11 Dakika Aerobik Yapmak, Erken Ölüm Ve Hastalık Riskini Azaltır

Günde 11 Dakika Aerobik Yapmak, Erken Ölüm Ve Hastalık Riskini Azaltır

Yeni bir araştırmaya göre günde sadece 11 dakika orta ila yoğun yoğunlukta aerobik egzersizi kanser, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma veya erken ölm riskini %20 azaltabileceğini ortaya koydu.

Yürüyüş, dans, koşu, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler, aerobik aktiviteler olarak sınıflandırılıyor. Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 30 milyondan fazla yetişkinin 10 yıl boyunca takip edilen 196 çalışmadan elde edilen verileri inceledi.

British Journal of Sports Medicine adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmada, haftada 75 dakikalık orta yoğunluklu aktivitenin erken ölüm riskini yüzde 23 oranında düşürdüğü belirtildi. Günde yaklaşık 11 dakikaya denk gelen bu aktivitenin, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini yüzde 17, kanser riskini de yüzde 7 azalttığı kanıtlandı. Bu arada aktivite süresi arttıkça risklerin daha da düştüğü saptandı.

Bulgulara göre haftada minimum 150 dakikalık egzersiz (günde 22 dakika), bireylerin herhangi bir nedenden ölme riskini yüzde 31 düşürüyor. Ayrıca kardiyovasküler rahatsızlıklardan ölüm riskini yüzde 29, kanserden ölüm tehlikesini de yüzde 15 azalttığı görüldü. Aynı egzersiz miktarı, kansere yakalanma tehlikesini de 12, kardiyovasküler hastalık riskini ise  27 daha azaltıyordu.

Çalışmayı yürüten Dr. Soren Brage, “Haftada 150 dakikalık orta yoğunluklu fiziksel aktivite yapan biriyseniz, bulgularımız sizin için iyi haber. Ayrıca haftada 75 dakikanın yönetilebilir olduğunu görürseniz, onu yavaş yavaş önerilen miktara kadar çıkarmayı da deneyebilirsiniz.”

Araştırmaya dahil olmayan ve George Washington Üniversitesi’nden halk sağlığı profesörü olarak görev alan Dr. Leama Wen, “Fiziksel aktivitede artışla kardiyovasküler hastalık, kanser ve erken ölüm riskinin azalması arasında güçlü bir korelasyon olduğunu zaten biliyorduk” ifadelerini kullandı. tamamı için kaynağa bknz

Devasa analizler

Non-occupational physical activity and risk of cardiovascular disease, cancer and mortality outcomes: a dose–response meta-analysis of large prospective studies

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir , yılda 17,9 milyon ölümden sorumludur. Yeni çalışma, haftada sadece 75 dakika veya günde 11 dakika fiziksel aktivitenin %17 daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılı olduğunu buldu. Aynı miktarda fiziksel aktivite, ortalama 9,6 milyon ölümden sorumlu bir hastalık olan kansere yakalanma riskinin %7 daha düşük olmasıyla bağlantılıydı. küresel olarak yılda.