Ana Sayfa Tıp&Sağlık FDA, Dondurulmuş Bazı Ananas Üzerinde Ölümcül Enfeksiyonların Tespit Edilmesi Nedeniyle Toplatma Kararı...

FDA, Dondurulmuş Bazı Ananas Üzerinde Ölümcül Enfeksiyonların Tespit Edilmesi Nedeniyle Toplatma Kararı Yayınlad

ABD bulunan bir Meyve işleme şirketi dondurulmuş bazı ananas ürünlerinde  ciddi ve bazen de ölümcül enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteri olan Listeria monocytogenes ile kirlenmiş olabileceğini tespit ettikten sonra gönüllü geri çağırma yayınladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) geri çağrılan ürünlerin tam listesini yayımladı.  Bunlar, ABD genelinde birçok eyalette Walmart, Whole Foods, Trader Joe’s, Target, Aldi ve AWG (Associated Toptan Marketler) lokasyonlarında satılan ürünleri içeriyor.

Kontamine olma olasılığı bulunan ananas, Sunrise Growers’ın artık iş yapmayacağı üçüncü taraf bir tedarikçi tarafından sağlanmıştır.

FDA bildirisinde, “Tüketicilerden geri çağrılan ürün için dondurucularını kontrol etmeleri, tüketmemeleri ve ürünü atmaları veya  geri ödeme için mağazaya iade etmeleri isteniyor.” Bakkallar geri çağırma konusunda bilgilendirildi ve geri çekilen ürünleri raflarından ve stoklarından çıkarmaları talimatı verildi.

Bildiride farklı lot kodlarına ve “son kullanma” tarihlerine sahip diğer Sunrise Growers ürünleri etkilenmeyecegini belirten FDA, şimdiye kadar hiçbir hastalık vakasının geri çağırma ile ilişkilendirilmediğini belirtti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre L. monocytogenes, insanların tipik olarak kontamine gıdaları yemekten kaptığı listeriosis adı verilen bir enfeksiyona neden olabilir. Hastalık en sık 65 yaş ve üstü yaşlıları, zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanları ve hamileleri ve yeni doğan bebekleri etkiliyor.

Böcek gastrointestinal sisteme bulaşırsa ishal ve kusma gibi semptomlara neden olabilir. Bağırsakların ötesine yayılır ve “invaziv” hale gelirse, bakteri ateş, grip benzeri semptomlar, baş ağrısı, boyun tutulması, denge kaybı, konfüzyon ve nöbetlere neden olabilir. Hastalığa hamilelik sırasında yakalanırsa, invaziv listeriyoz, yenidoğanın düşük, ölü doğum, erken doğum veya yaşamı tehdit eden enfeksiyona neden olabilir.