Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları Yağlı Balık Tüketmenin Yeni Faydalarını Keşfetti

Bilim İnsanları Yağlı Balık Tüketmenin Yeni Faydalarını Keşfetti

Doğu Finlandiya Üniversitesi tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, yağlı balık tüketmenin, bozulmuş glikoz metabolizması veya koroner kalp hastalığı olan kişilerde lipofilik indeksi düşürebileceğini keşfetti.

Lipofilik indeks, hücre zarlarının akışkanlığının bir göstergesidir.Lipofilik indeks ne kadar düşükse, membran akışkanlığı o kadar iyidir.

Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar’da yayınlanan bu son çalışma, aynı zamanda azalmış lipofilik indeksi, artmış ortalama HDL partikülleri boyutu ve daha yüksek HDL partikülleri konsantrasyonu ile ilişkilendirmiştir, bu da kardiyovasküler faydaya işaret etmektedir.

Lipofilik indeks, hücrelerin ve zara bağlı proteinlerin işlevini değiştirebilen zar akışkanlığını tanımlamak için tanıtılmıştır.Yağ asitlerinin zarlardaki uzunluğu ve doygunluğu, zar akışkanlığını etkiler.

Önceki çalışmalar, balıklardaki uzun zincirli omega-3 yağ asitlerinin kardiyovasküler risk üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğunu öne sürdü.  Ancak mekanizmalar hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Öte yandan, ketencik yağı, zar akışkanlığı ile ilişkileri bilinmeyen temel bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit açısından zengindir.

Araştırmacılar, balık ve ketencik sativa yağı alımının lipofilik indeks üzerindeki etkilerini incelemek için iki randomize klinik çalışmanın verilerini kullandılar.

İlk çalışma bozulmuş glukoz toleransı olan 79 erkek ve kadını içeriyordu. İkinci çalışma, kardiyovasküler hastalığı olan 33 erkek ve kadını içeriyordu.

Çalışma katılımcıları, 12 haftalık bir müdahale için rastgele dört gruba ayrıldı: ilk çalışmada ketencik yağı grubu, yağlı balık grubu, yağsız balık grubu ve kontrol grubu. İkinci çalışmada, denekler 8 haftalık bir müdahale için rastgele yağlı balıklar, yağsız balıklar ve kontrol gruplarına ayrıldı. Lipofilik indeks, ilk çalışmada eritrosit membran yağ asitleri, ikinci çalışmada serum fosfolipid yağ asitleri baz alınarak hesaplandı.

Her iki çalışmada da, haftada dört öğün yağlı balık yemek, daha iyi zar akışkanlığını gösteren lipofilik indeksi düşürdü. Daha iyi membran akışkanlığı, daha düşük kardiyovasküler risk ile ilişkilendirilmiştir. Lipofilik indeks ile ölçülen daha iyi membran akışkanlığı, aynı zamanda daha düşük bir kardiyovasküler risk ile ilişkilendirilmiş olan daha büyük HDL partikülleri ile de ilişkilendirilmiştir. Yağsız balık veya ketencik yağı yemek lipofilik indeksi etkilemedi.