Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları, Yapay Tatlandırıcının DNA’mıza Zarar Verdiğini buldular

Bilim İnsanları, Yapay Tatlandırıcının DNA’mıza Zarar Verdiğini buldular

yapay tatlandırıcı

North Carolina Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, yakın tarihli bir çalışmada, en yaygın kullanılan yapay tatlandırıcılardan birinde bulunan bir kimyasalın DNA’mızı parçalayabildiğini buldu.

FDA’ya göre şekerden 600 kat daha tatlı olan sıfır kalorili bir tatlandırıcı olan sukralozdur.

Sukraloz kalorileri azaltmanıza yardımcı olurken, bağırsaklar üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini gösterdi.

Araştırmayı yöneten North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı profesör Susan Schiffman, “Bağımsız bilimsel araştırmalar, sukraloz alımının bağırsaktaki hücre zarlarına zarar verebileceğini ve hassas bağırsak sendromuna neden olabileceğini gösteriyor. Sukraloz, bağırsak duvarlarımızı kaplayan hücrelere maruz kaldığında, bu hücreleri bir arada tutan bağlantılara zarar vererek bağırsağın sızdırmasına neden olabilir. Sızdıran bir bağırsak sorunludur, çünkü normalde dışkıyla vücuttan dışarı atılan şeylerin bağırsaktan dışarı sızdığı ve kan dolaşımına emildiği anlamına gelir.”

Yapılan araştırmada hem insan hem de hayvan çalışmalarında, sukralozun yutulmasının bağırsaktaki normal bakteri dengesini bozabileceğini ve kandaki glikoz ve insülin konsantrasyonlarını olumsuz yönde değiştirebileceği, yemek pişirmede kullanıldığında ise kloropropanoller oluşturabileceği kanıtlandı.

Yapılan çalışmada Schiffman ve ekibi, sukralozdaki kimyasalların DNA’mıza zarar vererek hücrelerimizi daha da derinden etkileyebileceğini buldu.

Toxicological and pharmacokinetic properties of sucralose-6-acetate and its parent sucralose: in vitro screening assays

The purpose of this study was to determine the toxicological and pharmacokinetic properties of sucralose-6-acetate, a structural analog of the artificial sweetener sucralose. Sucralose-6-acetate is an intermediate and impurity in the manufacture of sucralose, and recent commercial sucralose samples were found to contain up to 0.67% sucralose-6-acetate. Studies in a rodent model found that sucralose-6-acetate is also present in fecal samples with levels up to 10% relative to sucralose which suggest that sucralose is also acetylated in the intestines. A MultiFlow® assay, a high-throughput genotoxicity screening tool, and a micronucleus (MN) test that detects cytogenetic damage both indicated that sucralose-6-acetate is genotoxic. The mechanism of action was classified as clastogenic (produces DNA strand breaks) using the MultiFlow® assay.