Ana Sayfa Etiketler Bakteri

Etiket: bakteri

Türk Bilim İnsanları Bakterilerin Bile Tutunamayıp Kaydığı Bir Yüzey Kaplaması Geliştirdi

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Serdar Önses ve ekibi tarafından geliştirilen yeni nesil hidrofobik polimerler sayesinde klozetler gibi seramik yüzeyler süper hidrofobik hale getirilebiliyor....

Sağlık Bakanlığı “Zatürre Dünya Genelinde Önemli Bir Halk Sağlığı Sorunudur”

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Zatürrenin dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek,  dünya zatürre günü nedeniyle bir bilgilendirme metni yayımladı. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Emre Uzun güçlü bir bağışıklık için olmazsa olmazlardan bahsetti.

Yeni Bir Aşı Türü Hastane Kaynaklı Enfeksiyonları Önleyebilir

Hastalar hastane ortamında sıklıkla tehlikeli ve tedavisi zor enfeksiyonlara yakalanabilirler. Deneysel bir aşı, bağışıklık sisteminin farklı bir kolunu aktive ederek bir dizi ilaca dirençli bakteri ve mantara karşı koruma sağlayabilir.

Antibiyotikler Bağırsaktaki Faydalı Bakterileri Yok Mu Ediyor?

Vücudumuz, yaşamımız için hayati önem taşıyan trilyonlarca bakteriye ev sahipliği yapıyor ve bu bakterilerin çoğu bağırsakta bulunuyor. Peki her antibiyotik aldığımızda vücudumuzun bu önemli kısmına kalıcı olarak zarar mı veriyoruz?

ABD Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi Salmonella Salgınına Karşı Uyardı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yasa dışı olarak satılan evcil kaplumbağalardan insanlara Salmonella enfeksiyonu bulaştığını belirterek, salgınına karşı uyarıda bulundu.

Anne Sütü Bebekleri Enfeksiyonlara Karşı da Koruyor

Anne sütü alan çocuklarda sadece beslenme süresinde değil ileriki yaşlarında da olumlu etkilerinin görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Burçin Yorgancı Kale, “Anne sütünün sağladığı sayısız faydanın yanında bebekleri enfeksiyonlara karşı da koruduğu biliniyor. Anne sütündeki antikorlar birçok bakteri, virüs ve mantar üzerinde enfeksiyon önleyici etki gösterir.

Besin Zehirlenmesinde Bu Belirtilere Dikkat

Acıbadem Taksim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja, besin zehirlenmesine yol açan mikroba göre belirtilerin farklılık gösterdiğini belirtti.

Akne Tedavisinde Ultrasonla Birlikte Çalışan Mikroiğneli Yama Tasarlandı

Yeni geliştirilen mikroiğneli yama, sivilcelerini kontrol altında tutmak için mücadele eden insanlara umut olabilir.

Bilim İnsanları, Yapay Tatlandırıcının DNA’mıza Zarar Verdiğini buldular

North Carolina Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, yakın tarihli bir çalışmada, en yaygın kullanılan yapay tatlandırıcılardan birinde bulunan bir kimyasalın DNA'mızı parçalayabildiğini buldu.
- Advertisement -