Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji İyileştirici Jeli Doğrudan Yaranın İçine Enjekte Eden Kalem Tasarlandı

İyileştirici Jeli Doğrudan Yaranın İçine Enjekte Eden Kalem Tasarlandı

Yaraları hızla iyileştirebilen jeli doğrudan yara içine enjekte eden ve daha çabuk iyileşme sağlayan kalem tasarlandı.

PAINT adı verilen sistemi, doktorlar tarafından yaraların içine jelatinimsi bir şifalı mürekkebi boyamasına izin verebilecek bir kalem  içerdiğinden çok daha ileri gidiyor.

PAINT adı verildi 

“Doku iyileştirme için taşınabilir biyoaktif mürekkep”in kısaltması olan PAINT teknolojisi, Çin’in Nanjing Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından geliştirildi.

Sistem, bir sodyum aljinat jeli ve hücre dışı veziküller (EV’ler) olarak bilinen parçacıkları içeren bir 3D yazıcı kaleminin etrafında toplandı.

Yeni kan damarlarının oluşumunu sağlıyor 

İkincisi doğal olarak beyaz kan hücreleri tarafından üretilir ve inflamasyonun azaltılmasında ve yaralanma bölgelerinde yeni kan damarlarının oluşumunda büyük rol oynar.

Jel ve EV’ler, kalemin ucunda birbirleriyle karışarak, herhangi bir şekil veya boyuttaki kesiklere ekstrüde edilen sağlam, viskoz bir mürekkep oluşturur.

İnsan epitel hücreleri üzerinde yapılan testlerde, bu mürekkebin uygulanması, bu hücreleri, yeni kan damarlarının oluştuğu ve enflamatuar maddelerin azaldığı, iyileşme sürecinin çoğalma aşamasına kaydırdı.

Yaralı fareler üzerinde test edildi

PAINT sistem yaralı fareler üzerinde test edildiğinde kollajen lif üretimini artırdığı bulundu. Tedavi edilen bir hayvan grubundaki büyük yaralar, 12 gün sonra hızla iyileşirken, tedavi edilmeyen bir kontrol grubundaki yaralar da  ilerledi.