Ana Sayfa İlaç Yeni Pandemilere Karşı İlaç Teknolojileri Konferansı

Yeni Pandemilere Karşı İlaç Teknolojileri Konferansı

Piader Mini Logo

Virüslerin dünya çapında yayılmasını engellemek ve insan hayatını kurtaracak etkili ilaçlar geliştirmek amacındaki uzmanlar İstanbul’da toplanıyor.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Doç. Dr. Ayca Yıldız Peköz’ün başkanlığında PİADER (Pulmoner İlaç Araştırmacıları Derneği) ve Trinity College-Dublin’in ortaklaşa düzenlediği, akciğer hastalıkları ve ilaçlarını konu alan uluslararası ‘’Pulmonary Drug Delivery Konferansı (PDD2023)’’, 31 Mayıs-02 Haziran 2023 tarihlerinde, İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Konferansa ABD ve Avrupa’dan 30’ün üstünde alanında uzman konuşmacı katılacaktır. Konuşmacılar ve katılımcılar arasında Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı (FDA), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) üst düzey temsilciler, akademisyenler ve ilaç endüstrisinden yöneticiler bulunmaktadır.

PDD2023 Konferansı’nda, akciğer ilaçları için milat niteliği taşıyacak ve gelecekte üretilecek tüm akciğer ilaçları için öncül rehber olacak protokol, dünyada ilk kez bilim insanları tarafından masaya yatırılacak.

Konferans, COVID-19 pandemisi başta olmak üzere akciğer hastalıkları, yenilikçi ilaçlar, yeni klinik tasarımlar ve uluslarası regülasyonlar gibi başlıkları kapsamaktadır. Konferansa, Biontech aşısına rakip olan dünyanın ilk akciğerlere tatbik edilen COVID-19 aşısını geliştiren uzman ekip de katılacaktır.

Dr. Ayca Yıldız Peköz

Konferansın düzenleyicisi PİADER Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Farmasötik Teknoloji ABD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayca Yıldız Peköz şunları ifade etti: “Pandemiyle birlikte akciğeri hedefleyen ilaçların farma-teknolojik yapısında gerçek bir paradigma değişimi gerçekleşiyor. Yeni kuşak ilaçlar çok güçlü tedavi edici etkiye sahipler, ancak bunların regülasyonu ve klinikteki kullanımının irdelenmesi gerekiyor. PDD2023 Konferansı, akciğere ilaç hedeflemede icattan kliniğe ve regülasyonlara kadar tüm aşamaları bir arada değerlendirmek için dünyanın bu konudaki üst düzey uzmanlarını İstanbul’da buluşturuyor. Pandemiden sonra bu bağlamda dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz.”