Ana Sayfa Vitrin Günde Sadece 4 Bin Adım Yürümek Herhangi Bir Nedenle Ölüm Riskini Azaltıyor

Günde Sadece 4 Bin Adım Yürümek Herhangi Bir Nedenle Ölüm Riskini Azaltıyor

Sağlık açısından en az 10 bin adım atılması gerktigi vurğulansa da, bugüne kadarki yapılan en büyük araştırmaya göre, günde sadece 4 bin  adım yürümenin, herhangi bir nedenle ölme riskini azalttığı ve ne kadar çok adım atılırsa sağlık için yararlarının bir o kadar arttığı kaydedildi.

17 çalışmanın verilerini kullanıldı 

Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi’nde kardiyoloji profesörü olan Maciej Banach liderliğindeki araştırmacılar, farklı günlük sağlık etkilerini değerlendirmek için ortalama yedi yıl boyunca takip edilen 226.889 kişiyi içeren önceki 17 çalışmanın verilerini kullandılar.

Yapılan araştırmada, günde en az 3.967 adım yürümenin herhangi bir nedenle ölme riskini azaltmaya başladığını, günde 2.337 adımın ise kalp damar hastalıklarından ölme riskini azalttığını öne sürdüldü.

Her artış herhangi bir nedenden ölme riskini azaltır 

Bu yürümenin üzerine ekstre günde 1.000 adımlık her artışın işe, herhangi bir nedenden ölme riskinde yüzde 15’lik bir azalma ile ilişkilendirilirken, günde 500 adımlık bir artış, kardiyovasküler hastalıktan ölümde riskini ise yüzde 7’lik bir azalma sağladığı belirtildi. Çalışmanın ise, ne kadar çok yürürünürse  o kadar iyi olduğunu doğruluyor.

Çalışmada, daha genç yaş grupları için, sağlıkta en keskin iyileşme günde 7.000 ila 13.000 adım atan kişilerde görülürken, 60 yaş ve üstü kişiler için 6.000 ila 10.000 adım arasında olduğu belirtildi.

Ekip ayrıca günde 20.000 adıma kadar yürümenin, ortalama bir insan için 9-10 mil yürümeye eşdeğer  etkisini değerlendirdi ve sağlık yararlarının artmaya devam ettiğini buldu.

Profesörü Maciej Banach “Kardiyovasküler hastalık gibi belirli durumları hedef alan daha gelişmiş ilaçlara sahip olduğumuz bir dünyada, diyet ve egzersiz de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerinin en az, hatta daha fazla – etkili olabileceğini her zaman vurgulamamız gerektiğine inanıyorum.”