Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları En Genç Alzheimer Vakasını Teşhis Etti

Bilim İnsanları En Genç Alzheimer Vakasını Teşhis Etti

Çin’deki bir hafıza kliniğindeki nörologlar, 19 yaşındaki bir erkek hastaya Alzheimer teşhisi koydular. Bu durum onu dünyada Alzheimer teşhisi konulan en genç hasta olarak kayıda geçirdi.

Çin’de  bir genç 17 yaşında hafıza kaybı yaşamaya başladı ve bilişsel kayıplar yıllar geçtikçe daha da kötüleşti. Yapılan tetkiklerde ve  beyninin görüntülenmesinde hastanın, hafızayla ilgili olan hipokampusta büzülmesi  gösterdi ve beyin omurilik sıvısı, bu en yaygın demans formunun ortak belirteçlerine işaret etti.

Alzheimer hastalığı (AD) genellikle yaşlı bir kişinin hastalığı olarak düşünülür ve yine de 65 yaşın altındaki hastaları içeren erken başlangıçlı vakalar, tüm teşhislerin yüzde 10’unu oluşturuyor. 30 yaşın altındaki hemen hemen tüm hastalar, Alzheimer’ı patolojik gen mutasyonları ile açıklayabilir ve onları ailesel Alzheimer hastalığı (FAD) kategorisine sokar.

Bir kişi teşhis aldığında ne kadar gençse, kalıtsal olarak aldıkları hatalı bir genin sonucu olma olasılığı o kadar yüksektir.

Bilim insanları, 19 yaşındaki gencin ailesinden hiçbirinin Alzheimer veya bunama öyküsünün olmadığını belirten Bilim insanları, Bu durumun ise  FAD olarak kategorize edilmesini zorlaştırdığını,  ancak gencin ani bilişsel gerilemesini açıklayabilecek başka hastalıkları, enfeksiyonları veya kafa travmasının dahi olmadığını  kaydetti.

Hafıza kliniğine sevk edilmeden iki yıl önce, genç hastanın  sınıfta odaklanmakta zorlanmaya başladığı, okumasının zorlaştığı ve kısa süreli hafızasının zayıfladığı ve çoğu zaman, bir gün öncesi olayları hatırlamadıpı ve  eşyalarını hep kaybettiği, hafoıza kaybının giderek kötüye gittigi ve bağımsız yaşayabilmesine rağmen liseyi bitiremediği belirtildi.

Bilim İnsanları, “hafıza kliniğine sevk edildikten bir yıl sonra, anında hatırlamada, üç dakika sonra kısa gecikmeli hatırlamada ve 30 dakika sonra uzun gecikmeli hatırlamada kayıplar gösterdi.  Hastanın tam ölçekli bellek puanı kendi yaşındaki akranlarına göre yüzde 82, anlık bellek puanı ise yüzde 87 daha düşüktü. AH’nin tipik başlangıç yaşı hakkındaki anlayışımızı değiştirdi. Hasta, belirgin bir patojenik mutasyon olmaksızın çok erken başlangıçlı AD’ye sahipti” diyerek, hafıza kaybı anlayışımızı daha da geliştirmek için gelecekteki çalışmaların erken başlangıçlı vakalara odaklanması gerektiğini savundular.