Ana Sayfa Tıp&Sağlık Renkli Meyve Ve Sebzelerle Beslenmek Görme Mesafelerini Artırıyor

Renkli Meyve Ve Sebzelerle Beslenmek Görme Mesafelerini Artırıyor

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sporcuların diyetlerini renkli meyve ve sebzelerle beslenmelerinin görme mesafelerini artırabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılar, Maküler pigmentler olarak bilinen retinada oluşan bir grup bitki bileşiğinin göz sağlığını ve fonksiyonel görüşü iyileştirmek için nasıl çalıştığını inceliyor.

Daha önce yapılan araştırmada, yüksek düzeyde lutein ve zeaksantin bitki bileşikleri içeren koyu yapraklı yeşillikler veya sarı ve turuncu sebzeler gibi yiyecekleri yemenin göz ve beyin sağlığını iyileştirdiğini gösterdi.

Araştırmada, sporcuların gözleri siyah veya mavi engelleyici güneş gözlükleriyle mavi ışığın etkisini azaltmak için halihazırda önlemler aldığı, ancak lutein ve zeaksantin açısından zengin daha fazla yiyecek yemenin gözün mavi ışığa maruz kalmayla başa çıkma doğal yeteneğini geliştirebileceğini belirttiler.

Araştırmada,  retina ve beyinde artan miktarda lutein ve zeaksantinin parlama engelini ve rahatsızlığı azalttığını ve kromatik kontrastı ve görsel-motor reaksiyon süresini iyileştirdiğini ve bu bileşikleri desteklemenin problem çözme ve hafıza gibi yönetici işlevleri kolaylaştırdığı kaydedildi.

UGA Franklin College of Arts and Sciences Davranış ve Beyin Bilimleri Programında psikoloji profesörü Billy R. Hammond, ”

“Pilotlarda, modellemede bulunan farklılıklarla eşleşen görsel menzil farklılıkları gördüğümüzü söyleyebileceğimiz bir noktadayız ve şimdi, bunu laboratuvar testlerinde de gördük ve gelecekteki bir hedefimiz, insanları gerçekten dışarı çıkarmak ve gerçek mavi pus aracılığıyla ve dış ortamlarda uzaktan kontrast görme yeteneklerini ölçmek olacaktır”