Ana Sayfa Vitrin İspanyol Bilim İnsanları, Süper Yaşlıların Uzun Ömürlerinin ve Keskin Zihinlerinin Sırlarını Açığa...

İspanyol Bilim İnsanları, Süper Yaşlıların Uzun Ömürlerinin ve Keskin Zihinlerinin Sırlarını Açığa Çıkarıyor

İspanya Madrid Queen Sofia Vakfı Alzheimer Merkezi’ndeki Bilim İnsanları, keskin zekaları ile yaşlarına meydan okuyanin süper yaşlıların zekalarını ve hafızalarını nasıl koruduklarıyla ilgili birkaç özellik daha saptadı.

Uzun ve kapsamlı bir araştırma yapan bilim insanları, 80 yaş ve üstü süper yaşlıların, hafızası 20 veya 30 yaş daha genç olanlarla rekabet eden, nadir bir yaşlı türü olduğunu kaydetti.

Bilim insanları, her iki grubun da ortalama 82 yaşında olduğu, 64 süper yaşlı ve 55 tipik sağlıklı yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bu yeni çalışmada, beyin taramaları, hareketlilik testleri, klinik zihinsel sağlık değerlendirmeleri, yaşam tarzı anketleri ve kan örneklerinde farklılıklar aradılar.

Bulguları diğer ülkelerdeki süper yaşlıların çevik zihinlerinin ve vücutlarıyla bir ilgisi olabileceğini gösterdigini belirttiler.

Araştırmacılar, yıllık altı ziyaretin üzerinde, çalışma katılımcılarının yaşam tarzı faktörlerini takip ede,rek beyinlerini taradı, kanlarından örnekler aldı ve onları hareketlilik testlerine tabi tuttu. Önceki araştırmalarla uyumlu olarak, MRI taramaları, süper yaşlıların beyinlerinin, hafıza ve hareketle ilgili alanlarda 5 yıllık çalışma süresi boyunca çağdaşlarının beyinlerinden daha yavaş küçüldüğünü gösterdi.

Bilim insanları araştırma sorası raporlarında “süper yaşlıların genellikle orta yaşlarda daha aktiftiler, ileri yaşlarında uykularından memnundular, daha iyi bir zihinsel sağlıkları var ve günlük yaşamlarında daha fazla bağımsızlık gösteriyorlar. Bu da muhtemelen hareket etme, denge kurma ve bir şeyleri hatırlama yetenekleri sayesinde” denildi.

Bilim insanları “Süper yaşlılar, tipik yaşlı insanlara benzer aktivite seviyeleri bildirmelerine rağmen, bahçecilik veya merdiven çıkma gibi fiziksel olarak daha zorlayıcı aktiviteler yapmaları mümkündür. Daha en başta daha iyi beyin sağlığına sahip olmanın, süper yaşlıların daha hızlı hareket etmelerinden sorumlu olması da mümkündür.”

Çalışmada aynı zamanda demansın kan biyobelirteçlerinde hiçbir fark bulmadı; bu, süper yaşlıların beyinlerindeki benzer Alzheimer hastalığı protein seviyelerine rağmen hafıza fonksiyonlarını koruduklarını bulan daha önceki çalışmalarla tutarlı oldugu kaydedildi.

Bu çalışmada süper yaşlıları akranlarından ayırmak için kullanılan makine öğrenimi modeli, 89 demografik, yaşam tarzı ve klinik faktöre dayalı olarak bunu yalnızca zamanın yüzde 66’sında doğru yapabildiğinden, genetiğin de büyük olasılıkla bir rolü olduğu belirtildi.

Süper yaşlıları içeren daha fazla araştırma, zamanla yaşlı insanların iyi yaşlanmasına ve hafıza işlevini korumalarına yardımcı olacak yolları ortaya çıkarabiliecegi, ancak fiziksel aktivite ve düşük tansiyon gibi bunamayı önleme ile ilişkili faktörlerle muhtemelen örtüşme olasılığının olduğu kaydedildi.