Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bağırsaktan Sızan Bakterilerin Zehirli Parçacıkları Kilo Almanıza Neden Olabilir

Bağırsaktan Sızan Bakterilerin Zehirli Parçacıkları Kilo Almanıza Neden Olabilir

Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bağırsaktan sızan zehirli maddeler yağ hücrelerinin işleyişine müdahale edebilecegini ve obeziteye neden olabilecegi öne sürüldü. Araştırma sonuçları obezite tedavisine yön verecek.

Mikrobiyal kalıntılar vücutta önemli hasara neden olabilir

Endotoksin adı verilen maddeler, bağırsaklarımızdaki bakteri parçalarıdır. Sindirim sistemi ekosisteminin normal bir parçası olsalar da, mikrobiyal kalıntılar kan dolaşımına girmeleri durumunda vücutta önemli hasara neden olabilir.

Araştırmacılar, endotoksinlerin insanlardaki yağ hücreleri (adipositler) üzerindeki etkisine özel olarak bakmak istediler. Genellikle yağ oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olan kilit süreçlerin malzemeden etkilendiğini keşfettiler

Araştırmada 156 katılımcıyı incelendi

Araştırmada, 63’ü obez olarak sınıflandırılan ve 26’sı obezite için bariatrik cerrahi geçiren 156 katılımcıyı incelendi. Ekip, beyaz ve kahverengi olarak tanımlanan iki farklı yağ hücresini incelerken, bu katılımcılardan alınan numuneler laboratuvarda işlendi.

Yağ depolama dokularımızın çoğunu oluşturan beyaz yağ hücreleri, lipitleri daha büyük hacimlerde depolar. Kahverengi yağ hücreleri, vücut soğukken ve ısınmaya ihtiyaç duyduğunda, yağ depolarını alır ve çok sayıdaki mitokondrilerini kullanarak onları parçalar. Doğru koşullar altında vücut, lipit yakan kahverengi yağ hücreleri gibi davranan lipit depolayan beyaz yağ hücrelerini dönüştürebilir.

Obezite tedavi ve terapisine kapı açacak

Yapılan analizde, endotoksinlerin vücudun beyaz yağ hücrelerini kahverengi benzeri yağ hücrelerine dönüştürme yeteneğini azalttığını ve depolanan yağ miktarını azalttığını gösterdi. Bu esmerleşme süreci, sağlıklı bir kiloyu korumada çok önemlidir ve bilim insanları bunun nasıl çalıştığı ve nasıl kontrol edileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilirse, o zaman obezite için daha fazla potansiyel tedavi ve terapiye kapı açacak.

Çalışda ayrıca, bariatrik cerrahinin kandaki endotoksin seviyelerini düşürdüğünü ve bunun da kilo kontrol yöntemi olarak değerine katkıda bulunduğu belirtildi.

The impact of metabolic endotoxaemia on the browning process in human adipocytes

Dysfunctional adipose tissue (AT) is known to contribute to the pathophysiology of metabolic disease, including type 2 diabetes mellitus (T2DM). This dysfunction may occur, in part, as a consequence of gut-derived endotoxaemia inducing changes in adipocyte mitochondrial function and reducing the proportion of BRITE (brown-in-white) adipocytes. Therefore, the present study investigated whether endotoxin (lipopolysaccharide; LPS) directly contributes to impaired human adipocyte mitochondrial function and browning in human adipocytes, and the relevant impact of obesity status pre and post bariatric surgery.