Ana Sayfa Tıp&Sağlık Şaşılık Kaderiniz Olmasın

Şaşılık Kaderiniz Olmasın

Kozmetik olarak kullanılan botoks, felçli hastalar, istemsiz kas kasılmaları, şaşılık, göz kaymaları gibi daha birçok alanda yaygın olarak kullanılıyor. “Şaşılık Kaderiniz olmasın” diyen Kalamış Kliniği’nin kurucusu, Optimal Sağlık merkezinden Dr. Hande Özsan Bozatlı, botoksla yapılan tedavilerle ilgili önemli bilgilere yer verdi.

Türkiye’de botoksun ilk kozmetik kullanımına imza atan Dr. Hande Bozatlı “Botoks kozmetik amaçla ilk kez 1993 yılında Kanada’da uygulandı. Aynı yıl içinde de Türkiye’de ilk kez Botoksu kozmetik amaçla biz uyguladık. Nitekim o yıllarda Botoks Türkiye’de yanlızca kas hastalıklarının ve göz hastalıklarının tedavisinde uygulanıyordu”

Botoks uzman ellerde ve klinik ortamında yapılmalı

Şaşılıkta botok uygulamasının büyük bir başarı sağladığını belirten Dr. Bozatlı “öncelikle şunu belirtmek isterimki botoks hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın uzman ellerde ve klinik ortamında yapılmalı.  Ameliyat olamayan ya da ameliyat gerktirmeyen şaşı olan kişilerde  botoks uygulaması büyük bir başarı sağlamaktadır. Bu nedenle de şaşılık kaderiniz olmasın” dedi.

Geçmeyen göz segirmelerinde sıklılıkla kullanılmakta

Botoksun her hastada kullanılamayacagını belirten Dr. Bozatlı “Tansiyon, şekere  ve Guatra bağlı göz kayması ile sinir felçlerinde kişinin çift görmesini engellemek için kullanılan botoks en fazla da yüz ve  göz felçlerinde kullanılıyor. Bu nedenle de botoksun sadece kozmetik alanda kullanıldıgını düşünmemek gerekir. Hafif kayma olan gözün daha fazla kaymaması için kullanılan botoks geçmeyen göz segirmelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.”

Ciddi bir yan etkisi yok

Dr. Bozatlı “ciddi bir yan etkisi bulunmayan botoks, mutlaka doktor ve bu işin uzmanları tarafından dozu ayarlanarak yapılmalı ve asla merdiven altı dedimiz kaçak yerlerde yapılmamalı. Çünkü botoks bozulabilen soğuk zincir ilaçtır.  Hazırlanırken steril ve titiz bir hazırlama gerektiriyor. Spastik beyin hastalığı, inme, omurilik yaralanması, MS gibi hastalıklardaki istemsiz kas kasılmasında da tedavilerle düzelmeyen hastalarda botoks uygulaması büyük bir başarı sağlanmaktadır” dedi