Ana Sayfa Vitrin Uluslararası Uzay İstasyonunda Küresel Mini Beyinler Büyütülecek

Uluslararası Uzay İstasyonunda Küresel Mini Beyinler Büyütülecek

İnsan beyninin küçük, basitleştirilmiş, küresel versiyonlarına dönüştürülecek kök hücreler, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) fırlatılacak. Elde edilen üç hücre tipi, insan beyni hastalıklarını modellemek ve ilaçları test etmek için kullanılacak

ABD hükümeti tarafından finanse edilen bir ulusal laboratuvar olan ISS Ulusal Laboratuvarı’ndan yapılan açıklamaya göre, hücreler uzaya yolculuklarına hazırlanırken yetişkin insan deri hücrelerinden elde edildi.

Ortaya çıkan kök hücreler, çeşitli kimyasal ipuçlarının etkisi altında vücuttaki herhangi bir hücre tipine dönüşmesi sağlanabilen “indüklenmiş pluripotent kök hücreler” olarak bilinir.

ISS’ye bindikten sonra, hücreler, beyinde elektrik ve kimyasal sinyaller gönderen hücreler olan nöronları ve ayrıca beyinde bulunan ve çeşitli işlevler gerçekleştiren iki ek hücre türü olan mikroglia ve astrositleri oluşturmak üzere ikna edilecek.

Bu üç hücre tipi, insan beyni hastalıklarını modellemek ve ilaçları test etmek için kullanılabilen, uygun bir şekilde “sferoidler” olarak bilinen, küçük küreler halinde “kendi kendine birleşecek” ve bir araya toplanacak.

Axonis Therapeutics baş bilim sorumlusu Shane Hegarty, “ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), insan verilerinin hayvan verilerine tercih edilir olduğuna karar verd. Bu nedenle gelecekte hayvan dışı hastalık modellemesine dayalı daha fazla onay görebiliriz. Bu deney, kemirgen modellerinin aksine tasarlanmış insan dokusu kullandığı için bu konuda yardımcı olabilir.” Dedi. ……

NASA’ya göre, Dünya’nın yerçekimi altında, sferoidlerin istedikleri 3 boyutlu şekilde büyümeleri zor olabilir, bu nedenle ekip mini beyinlerin ISS’nin mikro yerçekimi altında ne kadar iyi büyüdüğünü değerlendirecek.

Kürecikleri büyütmenin yanı sıra ekip, 3B modeller üzerinde bir gen terapisini test edecek. Terapi, diğer hücre türlerini değil, yalnızca nöronları etkileyecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle ekip, tedavinin yalnızca nöronlara gitme ve yükünü yalnızca nöronlara bırakma konusunda ne kadar hassas olduğunu değerlendirecek.