Ana Sayfa Manşet “Türkiye gerek üretim kapasitesiyle gerekse pazar potansiyeliyle dünyada önemli bir ülke”

“Türkiye gerek üretim kapasitesiyle gerekse pazar potansiyeliyle dünyada önemli bir ülke”

W-Exeltis Türkiye Genel Müdürü Sayın Hülya Yalın’ın Türkiye’nin 2023 Vizyonu’na ulaşması için gerçekleştirdikleri yatırımları ve hedeflerine dair görüşlerini paylaşıyoruz.

Haziran 2018’de Exeltis Türkiye’nin başına geçtiniz, sizi yakından tanıyabilir miyiz?

H.Y.- 1972 yılında İsveç’in Halmstad kentinde dünyaya geldim. Hayatımın önemli bir bölümü doğup büyüdüğüm İsveç’te geçti. Kattegatt High School’daki ilk ve ortaokul eğitimimin ardından, 1994 yılında Vaxjö Üniversitesi Biyokimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum.

İş hayatına 1995’te Eczacıbaşı İlaç’ta Solunum ve İnflamasyon ürün müdürü olarak başladım. Ardından, 1999 yılında AstraZeneca’ya geçtim ve grup ürün müdürü olarak pazarlama bölümünde görev aldım. İş hayatımda önemli bir kilometre taşı olarak değer verdiğim Abdi İbrahim İlaç’taki kariyerim 2005 yılında başladı. Abdi İbrahim İlaç’ta 10 yıl boyunca, Solunum, Gastroenteroloji, Enfeksiyon, Hepatoloji, Algoloji ve Üroloji alanlarında satış ve pazarlama ekiplerini yönettim. Bu dönemde Abdi İbrahim İlaç’ta ulaştığımız başarılarla, yönetim tarzımın yetkinliği de kanıtlanmış oldu. 2015’de Sanofi’den aldığım teklifle, Temel Ürünler ve Jenerikler Grubu’nun İş Birim Direktörlüğü’nü üstlendim. Bu görevimin yanına 2017 yılında, Portföy Yönetimi ve Stratejik Ortaklıklar Departmanı eşzamanlı yönetim görevi de eklendi. Son olarak 2018’den bu yana kariyerime Exeltis Türkiye Genel Müdürü olarak devam ediyorum.

W- Dünya’da 40’dan fazla ülkede faaliyet göstermekte olan Exeltis’in global vizyonu ve Exeltis Türkiye’nin global yapı içindeki önemi nedir?

H.Y.- Exeltis Global; tıp doktoru Hugo Sigman ve biyokimyacı Silvia Gold tarafından 1977 yılında kurulmuş olan INSUD Pharma’nın doğal gelişimi ve devamlı büyümesinin sonucunda, 2003 yılında bağımsız bir firma olarak doğdu. Kısaca ifade etmek gerekirse Exeltis, ilaç etkin maddeleri ve formülasyonları geliştiren, üreten ve pazarlayan uluslararası bir şirketler grubunun önemli bir parçası. Exeltis, Insud Pharma’nın yenilikçi ruhu, uzmanlık bilgisi ve tecrübesinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan, dünya genelinde milyonlarca insanın yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilen tıbbi ürünleri keşfetme, geliştirme, üretme ve pazarlama kapasitesine sahip bir gücü temsil ediyor.

2014’de Türk ilaç sektörünün köklü firmalarından Embil’in satın alınmasıyla Türkiye pazarına giren Exeltis, sadece bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük şirket satın almasına imza atmakla kalmadı, global yapısına Türkiye’yi de dahil ederek gücüne güç katmış oldu. Türkiye’nin Exeltis’e katılımı öncesinde de şirket büyüme hedefi doğrultusunda dünyanın farklı bölgelerinde dikkate değer satın almalar gerçekleştirdi. Kadın sağlığının yanı sıra diğer endikasyon alanlarında da büyümeyi hedefleyen Exeltis, ilaç üretimi ve pazarlaması bağlamında kendi bölgesinde ciddi deneyime sahip olan Türkiye’yi de portföyüne katmış oldu.

Hazır söz açılmışken şunu belirtmek isterim, Türkiye gerek üretim kapasitesiyle gerekse pazar potansiyeliyle dünyada önemli bir ülke. İlaç araştırma ve geliştirmesinde öne çıkan Avrupa ülkelerine yakınlığının yanı sıra, Orta Asya, Orta Doğu ve Kafkas ülkeleri gibi nitelikli tedaviye ihtiyaç duyulan coğrafyalara olan yakınlığı, Türkiye’yi ilaç endüstrisinde hem bilimsel hem de ticari açıdan bölgesel bir köprü haline getiriyor. Exeltis Türkiye, ilaç araştırma ve geliştirmesinde sahip olduğu onlarca yıllık deneyimle nitelikli tedavi çözümleri üreterek iç pazarın ilaç ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, 20’den fazla ülkeye de ilaç ihraç ediyor.

W- 2014 yılında Embil ilacı aldınız ve Çerkezköy’de üretim tesisi yatırımınız oldu. Çerkezköy üretim tesisi hakkında bilgi alabilir miyiz?

H.Y.- Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, 9700 m2’si kapalı olmak üzere 36000 m2 alanda kurulu ve en son teknolojilerle donatılmış olan üretim tesisimizde, başta kadın sağlığı ve ağrı endikasyonlarını hedefleyen tedaviler üretiyor ve bunları 20’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Bu özellikle hükumetimizin sağlık politikaları içerisinde yer alan milli üretim vurgusuna büyük katkı sağlıyor. Yerel ayak iznimizle Türkiye’de üretiyoruz, Türkiye için üretiyoruz. Bununla birlikte, Çerkezköy bölgesindeki istihdama da ciddi şekilde katkı sağlıyoruz.

Daha etkili tedavi çözümleri sağlamak amacıyla AR-GE çalışmalarımızı da kesintisiz olarak sürdürmeyi ve dünya genelinde daha fazla insana yenilikçi tedaviler ulaştırmayı vazgeçilmez prensibimiz olarak benimsedik. Ben de genel müdür olarak bu ifadenin altına hiç düşünmeden imzamı attım. Bu prensibimizde ne kadar ciddi olduğumuzun sembollerinden birisi ve belki de en önemlisi ise, Çerkezköy’de bulunan üretim tesisimiz. Gerek sahip olduğumuz çağdaş üretim alt yapımız, gerek kullandığımız teknolojiler ve gerekse sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağıyla, ilaç üretimi açısından ülkemizde parmakla gösterilecek bir seviyedeyiz.

Toplum sağlığına katkı sağlayan tedaviler üretirken kullandığımız süreçlerde, çevreyi korumaya büyük önem veriyor ve gereken önlemleri alıyoruz. Çalışan güvenliği ve çevre güvenliği asla taviz vermediğiniz iki kilit konu. Çevre kirliliği yaratmamak için atıklarımızı kontrollü arıtım süreçlerinden geçiriyoruz. Doğal kaynak kullanımında sürdürülebilirlik ilkesine göre hareket ediyoruz. Üretim sürecimizde doğa dostu bir yaklaşımı benimsiyoruz.

W- Ülkemizdeki AR-GE yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

H.Y.- Exeltis Türkiye İş Geliştirme Bölümü, firma geleceğini hasta ve doktor ihtiyaçlarına göre şekillendirmek amacıyla, AR-GE departmanıyla uyum içerisinde çalışarak ürün portföyünü geliştirir. AR-GE’de görevli insan kaynağımız dahilinde tecrübeli patent vekillerinin, yüksek lisans ve doktora sahibi eczacıların, kimyager ve kimya mühendislerinin bulunuyor olması AR-GE gücümüze güç katıyor. Diğer yandan, patent araştırma ve değerlendirme, formülasyon ve analitik metod ve ürün geliştirme, klinik araştırmalar, laboratuvar denemeleri ve pilot üretimi gibi konularda ‘İyi Laboratuvar Uygulamaları’ ve ‘İyi Üretim Uygulamaları’ gibi global standartlardan asla taviz vermiyoruz.

Çünkü, mükemmelliğe yol alırken gücümüzü AR-GE’den ve üretim gücümüzden alıyoruz.

Şu anda kadın sağlığı alanında mevcut portföyümüzü daha da güçlendirecek fakat doğal olarak paylaşamayacağım projeler üzerinde çalışıyoruz. 2 projemiz sonuçlanmak üzere. Paralelinde de yeni üretim teknolojileri üzerine de fabrikamızın geliştirme projeleri devam ediyor. Şunu ifade etmekten gurur duyuyorum. Exeltis Türkiye olarak yeni ve toplum sağlığına faydalı projeler üretmeye devam edeceğiz.

W- Portföyünüzde Solunum, Kadın sağlığı, Analjezik-Antiinflamatuar ve diğer ürünler mevcut. Yakın zamanda yeni ürünler veya tedavi alanları portföyünüze eklenecek mi?

H.Y.- Exeltis Türkiye, halen Kadın Sağlığı, Solunum, Kardiyoloji ve Ağrı endikasyonlarını kapsayan 30’a yakın ilaçtan oluşan portföyüyle dikkat çekiyor. Bugün için 15 ürün içeren kadın sağlığı porföyü, Exeltis Türkiye’nin en önemli tedavi alanı. Ancak global AR-GE gücümüz dikkate alındığında, çok yakın zamanda diğer tedavi alanlarında da markalarımızla öne çıkarak, terapötik yelpazemizi her geçen gün daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Yelpazemize yeni terapötik alanlar katarken mevcut ağrı, kadın sağlığı ve solunum alanlarındaki varlığımızı da yakın gelecekte yeni projelerle güçlendirmeyi planlıyoruz.

W- 2020 yılında var olduğunuz terapötik alanlarda nasıl bir gelişme bekliyorsunuz?

H.Y.Özellikle Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon (PAH), KOAH ve astım gibi kronik solunum hastalıkları için sunduğumuz tedavilerle, bu alanlarda önemli bir çözüm sağlayıcı olduğumuzu düşünüyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına baktığımızda, 2030’lu yıllarda KOAH, tedavisiz kalması halinde, çok ciddi can kayıplarına sebep olacak bir hastalık olarak görülüyor. Bununla birlikte astım da toplumda rastlanma sıklığı hızla artan bir hastalık. Diğer yandan PAH nadir görülen ancak gerektiği gibi fark edilemeyen ve dolayısıyla tedavisiz kalan ciddi bir sağlık sorunu. Exeltis Türkiye olarak solunum grubu hastalıklarının birbiri ile bağlantılı aynı zamanda birbiri ile karıştırılabilen rahatsızlıklar olduğunu bildiğimizden alanın tamamına sunduğumuz tedavi çözümlerimizin toplum sağlığı açısından daha faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Son olarak, birinci basamak sağlık hizmetlerine yönelik tedavilere ilişkin ciddi projelerimiz var. 2013 yılında başlayan Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın en önemli paydaşları arasında birinci basamak sağlık hizmetleri yani aile hekimleri de var. Dolayısıyla birinci basamak sağlık hizmetlerine ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler, Exeltis Türkiye’ye önemli kazanımlar sağlayacaktır. Türkiye büyümek ve gelişmek için doğru bir pazar. Kalabalık ve giderek yaşlanan bir nüfusu var.

Karşılanmamış tedavi alanlarında nitelikli ve etkili çözümlere artan bir ihtiyaç var. Exeltis Türkiye olarak bu ihtiyacı karşılamaya hazırız.

W- Türkiye’nin Vizyon 2023 hedeflerine katkılarınız neler olacaktır?

H.Y.- 2023 yılı şüphesiz Türkiye için bir atılım yılı olacak. Küresel düzeyde 100. yılını kutlayan bir cumhuriyetin yurttaşları olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. Ülkemizin her alanda güçlü olması bize de güç verecek. Bu nedenle Exeltis Türkiye olarak, kendi faaliyet alanlarımızda yeniliklere imza atarak bunları kayda değer ekonomik kazançlara dönüştürmeyi, böylece ülkemizin genel refahına ve ekonomik gücüne katkı yapmayı arzuluyoruz. Exeltis Türkiye olarak bu katkıyı yapacak güçte olduğumuza inanıyorum. Biz Türkiye’de hem ülkemiz hem de dünya için üretim yapıyoruz. Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz, ivmesini çalışanlarının üstün niteliklerinden alan üretimimizle, ulaştığımız ihracat rakamlarıyla, hem de istihdama sağladığımız destekle Türkiye ekonomisine katkı yapmayı sürdüreceğiz.

2019 yılında Exeltis Türkiye olarak %12 istihdam büyümesi sağladığımızı belirtmek isterim. Biz Türkiye’de büyüyoruz, Türkiye için büyüyoruz ve bundan gurur duyuyoruz.

W- Akdeniz kültürü içinde olmak Exeltis İspanya ile ilişkilerde avantaj sağlıyor mu?

H.Y.- Akdenizli olmak insanın içini ısıtıyor, adeta sonsuz yaşam enerjisiyle dolduruyor. Galiba Akdeniz güneşi, birbirine uzak coğrafyalarda yer alan ama aynı amaç için çalışan bizlerin temel enerji kaynaklarından birisi. Şüphesiz birbirimize benzeyen taraflarımız olduğu gibi, zıt yönlerimiz de var. Ancak, Akdenizli olmanın o sıcak ruhu, aramızdaki buzları eritirken, zıtlıkları telafi eden ortak bir yol bulmamızı da sağlıyor diyebilirim.

W- Exeltis Türkiye ailesinden bahseder misiniz?

H.Y.- Biz Exeltis Türkiye olarak, halen 300 profesyonelden oluşan ekibimizle, yenilikçi ve etkili tedavi çözümleri geliştirmek, bunların dünya genelinde sürdürülebilir tedariklerini sağlamak için yorulmak bilmeden çalışıyoruz. Exeltis Türkiye çalışanlarının ortak değerlerini ve amaçlarını; bütünlük, kalite, inovasyon, çeşitlilik ve takım çalışması olarak özetleyebilirim. Kariyerim boyunca bu değerleri daima el üstünde tuttum ki, bu değerler ekibimizi ve Exeltis Türkiye olarak bizi eşsiz kılan üstünlüklerimizdir. Bu değerlerden asla taviz vermeyiz ve tüm çalışanlarımız bu değerlere uygun hareket ederler.

W- Bir başarılı lider olarak ekip yönetimi anlayışınızı paylaşır mısınız?

H.Y.- Bir yönetici olarak güçlü ve kolay taviz vermeyen bir kişiliğim olduğunu düşünüyorum. İşimdeki titizliğim ve detaycılığımı her şeyin önüne koyarım.

Hedeflerime ulaşmak için mutlaka ama mutlaka sonuna kadar savaşırım.

Liderliğini üstlendiğim takım için, daima en iyi çözümü ortaya koymaya çabalarım. Günün sonunda işi başarmak zorundayız ama insana değer veren yapımızdan da asla vazgeçmeyiz. Evet, son sözü genelde ben söylerim, ama karşımdaki beni ikna edebilirse onun yolunu da denerim.

W- Yönetici adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

H.Y.- İnsanların şanslarını kendilerinin yarattığını düşünüyorum. Şansın, atabildiğiniz cesur adımlarla ve pes etmemeyle ilgili olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla iş hayatındaki en büyük şansım, cesur adımlar atmak ve inandığım işin sonuna kadar arkasında durmak oldu. Bu yüzden şansımı kendim yarattığıma inanıyorum. Yönetici adaylarına da öncelikle cesur olmalarını ve gerektiğinde risk alabilmelerini öneriyorum. Karşılarındaki kişi kim olursa olsun onu mutlaka dinlemeliler ancak kendi fikirlerini söylemekten de geri kalmamalılar. Gerektiğinde fikirleri için mücadele etmeliler. Bir yönetici olarak otoritelerini, karşılarındaki kişiyi incitmeden hissettirmeliler ancak günün sonunda başarıyı ekipleriyle birlikte kazanacaklarını hep akıllarında tutmalılar.

W- Hülya Hanım, röportajımızı noktalamadan önce, küresel sağlığı tehdit eden COVID-19 koronavirüs pandemisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Exeltis Türkiye olarak ne gibi önlemler aldınız?

H.Y.- Sizin de belirttiğiniz gibi küresel sağlığı tehdit eden bir salgınla karşı karşıyayız. Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan Covid-19 pandemisi, ne yazık ki ülkemizde de kendisini gösterdi. Maalesef koronavirüs kaynaklı can kayıpları her geçen gün artıyor. İnsanoğlunun sağlık tarihçesine baktığımızda, defalarca salgınlarla karşılaştığımızı ve insan nüfusunun, deyim yerindeyse ciddi kırımlar yaşadığını görürüz. Ancak, tıp ve eczacılık bilimlerinde kaydedilen ilerlemeler sayesinde, viral salgınlar karşısında artık çaresiz değiliz. Evet, Covid-19 küresel sağlığı tehdit ediyor ve hepimiz bundan endişe duyuyoruz. Fakat, dünyanın farklı yerlerindeki araştırma merkezlerinde Covid-19 için tedavi ve aşı geliştirme çalışmaları olanca hızıyla devam ediyor. Bu çaba umutları artırıyor.

Peki, Exeltis Türkiye olarak Covid-19’a karşı biz ne gibi önlemler aldık? Öncelikle şunu açıkça ifade etmeliyim ki, insanlarımızın sağlığını korumak ve Covid-19 pandemisini en az zararla atlatmak amacıyla alınmakta olan önlemleri, Exeltis Türkiye olarak sonuna kadar destekliyoruz. İnsan ve toplum sağlığını korumayı temel amaç edinmiş, çalışanlarının sağlığını her şeyin üzerinde tutan bir şirket olarak, T. C. Sağlık Bakanlığının Covid-19’a ilişkin tüm uyarı ve önlemlerine harfiyen uymaktayız. Söz konusu süreçte ekibimizi pandeminin olası etkilerinden korumak amacıyla iş süreçlerimizde bazı zorunlu değişiklikleri ve önlemleri yürürlüğe koyduk. Bu çerçevede Exeltis saha yüz yüze tanıtım faaliyetlerini, yanı sıra bunlarla ilişkili ziyaretleri ve kongre katılımlarımızı şimdilik “30 Mart tarihine kadar” erteledik. Şunu altını çizerek belirtmeliyim ki iyileştirici misyonumuz ve topluma karşı sorumluluğumuz gereği, tüm tedavi alanlarımıza yönelik ürünlerimizin üretimleri ve tedarikleri sorunsuz şekilde devam ediyor. Hem dünyada hem de Türkiye’deki fabrikamızda üretimimizi durdurmadık. Yetkili kişi ve kurumlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alarak, önlemlere uyarak, ama en önemlisi ortak çabamız ve Covid-19 farkındalığımızla bu pandemiyi atlatabiliriz.

W- Değerli Hülya Hanım görüş paylaşımı için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.

H.Y.- Bu güzel sohbet için asıl ben teşekkür ederim.