Ana Sayfa Tıp&Sağlık TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman, “Koronavirüs dediğiniz çok ahım şahım bir...

TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman, “Koronavirüs dediğiniz çok ahım şahım bir virüs değil”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Sinan Adıyaman, “Türkiye’de hekimler, hastaneler buna hazır” diyerek, Sağlık Bakanlığı’nın da alınması gereken önlemleri aldığını söyledi.

DW haberinde; Klinik Mikrobiyoloji Uzman Derneği Başkanı Prof. Selda Erensoy da “Biz hazır olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Gaye Usluer de, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun, işinin ehli uzmanlardan oluştuğunu ve doğru çalışmalar yaptığını söyledi. Prof. Usluer, “Benim gördüğüm eksiklik, bakanlık yaptığı işlerle ilgili bilgilendirmede geç kalıyor” dedi.

‘Ahım şahım bir virüs değil’

Türkiye’de şu ana kadar net teşhisi konmuş vaka yok. Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderilen ve sonuçları beklenen vakalar var. Gelişmeleri yakından takip eden TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman, “Koronavirüs dediğiniz çok ahım şahım bir virüs değil. Bunlardan korunma yöntemleri de belli. Dolayısıyla Türkiye hazır mı? Hazır tabii” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel alarm vererek bütün ülkelere “önlemini al” dediğini hatırlatan Prof. Adıyaman şunları söyledi:

“Türkiye’de hekimler hazır, hastaneler hazır, Sağlık Bakanlığı hazır mı? Vaka var da saklıyorlar mı, derseniz saklamaması lazım. Biz yakın takipteyiz, klinik mikrobiyoloji derneğinin tespitlerinde de yok. Sağlık Bakanlığı da dernekten arkadaşlarla görüşüyor, paniğe gerek yok. TTB olarak bakanlığın her yaptığına kötüdür demiyoruz. Olumlu adımlar atıldığını görüyoruz ve ihtiyaç olursa işbirliğine hazırız.”

‘Laboratuvarlar yetkin’

Klinik Mikrobiyoloji Uzman Derneği Başkanı Prof. Selda Erensoy da Türkiye’nin hazırlıklı olduğu görüşünde. Önce Çin, sonra Avustralya’da virüsün tam genomunun yayınlandığını hatırlatan Prof. Erensoy, “Kuşkulu olgular çıktığında örnek transferinin nasıl yapılacağı konusunda Türkiye’deki mikrobiyoloji laboratuvarları yetkin ve başarılı” dedi. “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı, yapılması gerekenler konusunda baştan beri hazırlığını yaptı” diyen Prof. Erensoy şu bilgileri verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü, uygulanması gereken, standardize ettiği test yöntemini de açıkladı. Buna yönelik testler ve yöntemler de laboratuvarlarda hazırlandı. Bunlar tanı aşaması. Toplum sağlığı açısından bakınca da sınır güvenliği yönünden Türkiye hazırlıklarını yaptı. Sınırda ateş taraması, bulgusu olanların kuşkulu öyküyle birlikte değerlendirilmesi ve karantinaya alınması şeklinde önlemler alındı. Hemen arkasından yapılması gerekenleri de kılavuz şeklinde yayınladı. Bu yüzden hazırlıklı olunduğunu düşünüyoruz.”

Emine Algan

© Deutsche Welle Türkçe

tamamı için kaynağa bakınız