Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tehlike büyüyor! Çin Devlet Başkanı: ‘Corona Virüsü Daha Hızlı Yayılıyor’

Tehlike büyüyor! Çin Devlet Başkanı: ‘Corona Virüsü Daha Hızlı Yayılıyor’

Corona virüsü nedeniyle Çin’de can kaybı 41, dünya çapında görülen vaka sayısı ise 1400’ü aştı. Avrupa’da ilk vakanın görüldüğü Fransa’da yetkililer 3 hastanın 2’sinin Paris’e gelirken virüsün belirtilerini göstermediğine dikkat çekti. Çin Devlet Başkanı virüsün daha hızlı yayıldığını kaydetti.

VOA haberinde; Virüsün Avrupa’daki ilk üç vakasının Fransa’da görüldüğü yetkililer tarafından Cuma günü doğrulanmıştı. Üç hastadan ikisi başkent Paris’te, diğeri de Bordeaux kentinde tedavi altına alınmıştı.

Fransa Sağlık Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bunların dışında yeni virüs vakalarının tespit edilmediğini ancak gözetim altında olan bazı kişilerin olduğunu kaydetti.

Çin’de virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 41. Dünya çapında görülen vaka sayısı ise 1400’ü aşmış durumda. Bunların 1372’si Çin’de, 4’ü Avustralya’da, 3’ü Malezya’da, 3’ü de Fransa’da görülmüştü.

Hastalar virüs belirtilerini geç gösteriyor

Paris’te tedavi altına alınan iki hasta 18 Ocak günü Fransa’ya Çin’in Wuhan kentinden gelen Çinli bir çift. Yetkililer, çiftin uçağa bindiklerinde hastalığın belirtilerini göstermediklerine, birinin 19 Ocak diğerinin de 23 Ocak’ta ilk belirtileri göstermeye başladıklarına dikkat çekti.

Fransa’nın Bordeuax kentinde tedavi altına alınan 48 yaşındaki hastanın da Wuhan’dan uçakla Hollanda’ya oradan da Fransa’ya geldiği belirtildi. Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn bu hastanın 22 Ocak’ta Fransa’ya geldiğini, ertesi gün belirtiler konusunda doktora göründüğünü ve 24 Ocak günü de Corona teşhisi konulduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü: ‘Uluslararası acil durum henüz söz konusu değil’

BBC; Perşembe günü Çin’de ortaya çıkan virüs salgınını değerlendirmek üzere toplanan Dünya Sağlık Örgütü heyeti, salgının Çin için acil durum teşkil ettiğini ifade etse de, Çin dışındaki vakaların sınırlı sayıda olması nedeniyle henüz uluslararası bir acil durum ilan edilmesine gerek olmadığını söyledi.

Virüse şu ana kadar Çin dışında 13 ülkede rastlandı. Avrupa’da Fransa’da 3 vakaya rastlandı. Avustralya’da Melbourne ve Sydney’de de birkaç kişide virüs tespit edildiği belirtildi.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü Tedros Adhanom, “Uluslarası acil durum noktasına gelinebilir” diyerek, ülkelerin koordinasyon içerisinde çalışması gerektiğini söyledi.