Ana Sayfa Tıp&Sağlık Corona için laboratuvara dönüştürülen şehir

Corona için laboratuvara dönüştürülen şehir

Serrana 45 bin nüfuslu bir Brezilya kentinin sürü bağışıklığında bir ilk olması hedefleniyor. Nasıl mı? Bir araştırma laboratuvarına dönüştürülen kentin tüm sakinleri aşılanarak.

Em projeto especial, vacinação em Serrana atingiu 23% do público

DW: Covid-19 dendiğinde akla ilk olarak hangi şehirler geliyor? Salgın, dünyadaki hangi kentleri akıllarımıza kazıdı?

Tabii ki ilk sırada, salgının ilk patlak verdiği düşünülen Çin’in Vuhan kenti yer alıyor.

Yine koronavirüsün en çok etkilediği İtalya’nın Bergamo, ABD’nin New York, Ekvador’un Guayaquil ve Brezilya’nın Manaus kentleri de salgın ile ilgili olarak en çok gündeme gelen şehirlerden.

Peki, Covid-19’un kontrol altına alınmasını başarıp tarih sayfalarında yer alacak kent hangisi olacak?

Bu sorunun henüz bir yanıtı yok ama bir aday var. Brezilya’nın, 45 bin nüfuslu küçük kenti Serrana. Daha çok bir kasaba olarak nitelendirilebilecek, Sao Paulo’ya 300 km uzaklıktaki bu kent, pek de tanınmıyor. Ama bu yakında değişebilir.

Kentte büyük bir aşılama çalışması başlatıldı ve bu kapsamda yürütülecek araştırma, virüs ile ilgili merak edilen pek çok soruya yanıt bulunmasını sağlayabilir.

“Tarihi proje, gurur duyuyorum”

30 bin kent sakinine, Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yapılması hedefleniyor. Geçen hafta itibariyle aşılar yapılmaya başlandı. Kentteki her üç kişiden ikisi aşılanacak. Her şey planlandığı gibi gittiği takdirde de aşının virüsün yok edilmesinde etkili olup olmadığını öğrenebileceğiz. tamamı için kaynağa bknz