Ana Sayfa Eczacılık Suriyeli sığınmacı reçeteleri için istenen onay sorunu

Suriyeli sığınmacı reçeteleri için istenen onay sorunu

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’de sayısı 4 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacıların kağıt reçetelerinin karşılanabilmesi için başhekim ve sağlık müdürünün onayını istiyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 2019 Kasım ayında geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacıların reçetelerinin elektronik olarak düzenlenmesinin zorunlu hale getirildiğini hatırlatarak, bu uygulama kapsamında Suriyeli sığınmacıların kağıt reçetelerinin de karşılanabilmesi için, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından reçetelerde başhekim ve sağlık müdürünün onayının istendiğini söyledi.

KAĞIT REÇETELERİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNE ONAYLANMASI KALDIRILSIN, HEM ECZACI HEM HASTA MAĞDUR OLUYOR

Elektronik reçete düzenlenmesi uygulamasını desteklediklerini söyleyen Saydan, “Kağıt reçetelerin onay zorunluluğu ciddi mağduriyetler doğuruyor” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 1 Kasım 2019 tarihi itibarı ile geçici koruma kapsamındaki Suriyeli kişilerin reçetelerinin elektronik olarak düzenlenmesi zorunlu hale getirildi. Bu uygulama kapsamında kağıt reçetelerin karşılanması için reçetelerde başhekim ve Sağlık müdürünün onayı isteniyor.

Kağıt reçetelerin onay zorunluluğu; hem hastalar hem de eczacılarımız için ciddi mağduriyetler doğuruyor. Kâğıt reçetelerin onay işlemleri için hastalar hastane çıkışı bir de Sağlık Müdürlüğüne gitmek zorunda kalıyor.

Ayrıca, eczanelerimizce karşılanıp onay eksiği olan reçeteler iade edilmeyip kesintiler uygulanıyor. Mevcut süreçte Kurum ödemeleri zaten 5-6 ayı buluyor. Üstüne bir de eczacılarımızın büyük özveri göstererek karşıladığı bu reçetelere onay eksikliği sebebiyle kesinti işlemi uygulanması mali olarak eczanelerimizi zor durumda bırakıyor.

TEİS olarak buradan İçişleri Bakanımıza seslenmek istiyoruz; yaşadığımız pandemi süreci itibariyle eczacılarımızın yaşadığı durumu en iyi siz biliyorsunuz. Onay zorunluluğunun oluşturduğu mağduriyetin düzeltilmesi için gerekeni yapmanızı umuyoruz.

Eczane eczacılarının ilk ve tek sendikası TEİS olarak, hekim tarafından düzenlenmiş ve hak sahibine teslim edilmiş kağıt reçetelerde kesinti yapılmaması için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nü bu konuda acilen düzenleme yapmaya davet ediyoruz. Bu süreçte mağduriyet yaşayan üyelerimizin her türlü yasal hakkını savunacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

 

                               TEİS