Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Teratojen Olan Kısıtlı Dağıtımdaki İlaçların Temini

Teratojen Olan Kısıtlı Dağıtımdaki İlaçların Temini

Kurumumuz tarafından 01.04.2020 tarihinde yayımlanan duyuru ile riskli ilaçların kullanımı ve temini ile ilgili bazı tedbirler alınmıştır. Teratojen olduğu belirtilen kısıtlı dağıtımdaki ilaçlarla ilgili olarak izlenecek yolda güncellemeler yapılmış olup, bu ilaçların temini aşağıdaki şekilde yapılacaktır:

1. Kısıtlı dağıtıma tâbi teratojen ilaç eczacı tarafından, ecza deposuna (ecza deposu da ruhsat sahibi firmaya) sipariş verdiğinde ruhsat sahibi firma ilaç çıkışı yapmadan önce kısıtlı dağıtım programı sözleşmeli kuruluşuna, eczane ile iletişime geçmesini bildirir.

2. Sözleşmeli kuruluş, eczaneyi arayarak hastanın kimlik bilgilerini alır ve arşivlerinden hastanın bilgilerini kontrol eder.

3. Sözleşmeli kuruluş, eğer hasta gebelik çağında kadın hastaysa, gebelik testi yaptırması ve mümkünse hekimiyle iletişime geçerek rehberlik alması gerektiğini eczacıya hatırlatır.

4. Eczacı uyarıları hastaya iletir ve gebe olunmadığı sözlü olarak teyit edilir ise sözleşmeli kuruluş ilaç çıkışı onayını firmaya iletir.

5. Arşivde yer almayan yeni hasta söz konusu ise kısıtlı dağıtımın koşullarına uyulmadıkça ilaç çıkışına onay verilemez.

 

Tüm ilgililere duyurulur

TİTCK