Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sıtmayla Mücadelede Rastlantısal Keşif

Sıtmayla Mücadelede Rastlantısal Keşif

Keşif, bir deney sırasında, bir sivrisinek kolonisinin sıtma paraziti geliştirmediğinin fark edilmesi üzerine, “şans eseri” gerçekleşti.

Araştırmacılar bu bakterinin dünyanın en eski hastalıklarından biri olan ve her yıl yaklaşık 600 bin kişiyi öldüren sıtmayla mücadelenin yeni araçlarından biri olabileceğini söylüyor.

Bilim insanları şu an bu bakteriyi “gerçek dünya koşullarında” kullanmanın güvenli olup olmadığı üzerine çalışıyor.

Nasıl fark edildi?

İspanya’da GSK ilaç şirketine çalışan bilim insanları, ilaç geliştirme araştırmaları sırasında bir sivrisinek kolonisinin sıtma taşımayı bıraktığını fark etti.

Tamamı için kaynağa bkz

GSK / New research published in Science highlights potential of a naturally occurring bacterium to help eradicate malaria

  • GSK bilim adamları , sivrisineklerde P. falciparum sıtma parazitlerini engelleyen Tres Cantos 1 (TC1) adlı bir Delftia tsuruhatensis bakteri türü keşfettiler.
  • Keşif, Johns Hopkins Sıtma Araştırma Enstitüsü ile bakterilerin sivrisinekteki sıtma paraziti yükünü büyük ölçüde azalttığını ve potansiyel olarak insanlara bulaşmayı önemli ölçüde azalttığını gösteren çalışmalarda bir işbirliğine yol açtı.
  • TC1 her iki An’da da etkiliydi . stephensi ve An. Gambiya sivrisinekleri ve aynı zamanda P. berghei sıtma parazitlerini de inhibe eder, bu da insanları etkileyen tüm sıtma parazitlerine karşı potansiyel olduğunu düşündürür.
  • TC1, farklı ekosistemlerde doğal olarak meydana gelir ve bu da çevreye güvenli bir şekilde salınma potansiyeli olduğunu düşündürür ve sivrisinekler tarafından insanlara bulaşmaz.
  • TC1’in çeşitli özellikleri, sivrisinekler veya sıtma parazitinin direnç geliştirmesi için düşük potansiyel olduğunu göstermektedir.