Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kanserin Bazı Hastalarda Nasıl Hafıza Kaybına Yol Açtığı Bulundu

Kanserin Bazı Hastalarda Nasıl Hafıza Kaybına Yol Açtığı Bulundu

Nadir görülen kanser vakalarında, hastanın kendi bağışıklık sistemi beyne saldırmaya başlayarak hızlı hafıza kaybına neden olabilir, ancak bunun nasıl gerçekleştiği şu ana kadar bilinmiyordu.

Çarşamba günü Cell dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, bazı tümörlerin, beyin hücrelerine zarar verecek şekilde kontrolden çıkmış bir bağışıklık sistemini harekete geçirebilen virüs benzeri bir protein salgıladığını ortaya çıkardı.

Hafıza kaybı, davranış değişiklikleri, koordinasyon kaybı ve hatta nöbetler gibi semptomların hızla artması, anti-Ma2 paraneoplastik nörolojik sendrom adı verilen durumun bir parçası.

Araştırmacılar, bu nadir nörolojik hastalığın kanserli 10 bin kişiden birinden daha azında görüldüğünü söylüyor.

Kesin semptomları kişiden kişiye değişiklik gösterse de hepsi sinir sistemine karşı hızlı bir şekilde zayıflatıcı olabilen hızlı bağışıklık reaksiyonlarını içeriyor.

Bilim insanları, çoğu hastanın kanser olduğunu bile bilmeden bu nörolojik semptomları yaşayabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar bu belirtilerin, bağışıklık sisteminin aniden beyindeki spesifik proteinleri (PNMA2 de dahil olmak üzere) hedeflemesinden kaynaklandığını söylüyor.

Araştırmacılar, gelişmiş mikroskopi kullanarak proteinin yapısını incelediklerinde, birden fazla PNMA2’nin, bazı virüslerin dış kabuklarına benzeyen 12 taraflı kompleksler halinde kendiliğinden organize olabildiğini buldular.

Bilim insanları, bağışıklık sisteminin ana işlevi virüslere saldırmak olduğundan, PNMA2’nin virüs benzeri yapısının onu hedef alınmaya yatkın hale getirdiğini buldu.

Ekip, fare deneylerinde, bağışıklık sisteminin PNMA2’ye yalnızca virüs benzeri yapıyla birleştiğinde saldırdığını buldular.

Araştırmacılar ayrıca nadir durumlarda vücudun diğer bölgelerindeki tümör hücrelerinin genellikle yalnızca beyinde üretilen PNMA2 proteinini üretmeye başladığını tespit etti.

Bu durumlarda vücudun bağışıklık sistemi, hücreleri bu proteine saldırmaya yönlendiren antikorlar üretiyor.

Bağışıklık sistemi bu proteini hedeflemek üzere etkinleştirildiğinde, aynı zamanda hafıza, öğrenme ve hareketle ilgili beyin bölgeleri gibi beynin normal olarak PNMA2 üreten kısımlarını da hedef alıyor.

Daha ileri araştırmalarda bilim insanları, bu tür hastalardaki bağışıklık tepkisinin hangi yönünün bilişsel gerilemeye neden olduğunu (antikorların kendisi, bağışıklık hücrelerinin beyne girmesi veya ikisinin bir kombinasyonu) anlamayı umuyorlar.

Araştırmacılara göre bulgular, nörolojik semptomlar yaşayan kanser hastalarında antikorların beyne girmesini engellemenin yollarına yol açabilir.