Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sıcak Ortamda Saklanan Donör Akciğerin Daha Canlı Ve Uzun Süre Dayandığı Kanıtlandı

Sıcak Ortamda Saklanan Donör Akciğerin Daha Canlı Ve Uzun Süre Dayandığı Kanıtlandı

Nakil prosedürleri için akciğerleri saklamanın altın standardı, onları yaklaşık 4 °C’de (39 °F) tutan soğutucularda buz içinde paketlemek olmuştur. Ancak arştırmacılar, donör akciğerlerini saklamak için daha da iyi bir sıcaklık olması gerektigini ortaya çıkardı. Bunun da donor akcigerlerinin canlı kalma sürelerini önemli ölçüde artıracağını kanıtladılar.

İlk akciğer nakli 1963’te yapıldı. O zamandan beri, akciğerler hastalardan çıkarıldıktan sonra, buzla birlikte bir soğutucuya paketlenir ve alıcının bulunduğu yere götürülür. Genel olarak, bu yöntem akciğerleri kabaca altı ila sekiz saat canlı tutabilir.

Onlarca yıl öncesine ait deneysel verileri incelediler

Toronto Üniversitesi Sağlık Ağı’ndaki bilim adamları, onlarca yıl öncesine ait deneysel verileri incelediler. Araştırmacılar, akciğer nakli öncülerinin ne olacağını görmek için vücut sıcaklığına kadar çok düşük sıcaklıklara baktıklar. Amaçları 30 yıl önce yapılan deneylerden elde edilen verilere bakarak, optimal bir akciğer depolama (ideal akciğer koruma sıcaklığı) bulmaktı.

Sıcaklık Donör Akciğerin saklama süresini 36 saate kadar uzattı  

Toronto General Hospital Araştırma Enstitüsü’nde Yardımcı Bilim Adamı olan Dr. Aadil Ali “inceledigimiz veriler ciğerleri bir soğutucuda buzun oluşturduğu yaklaşık 4 °C (39 °F) sıcaklıktan ziyade, 10 °C’de (50 °F) sıcaklıkta saklamanın açık ara en iyi yaklaşım olduğunu ortaya koydu. Toronto, Viyana ve Madrid’deki hastanelerde 70 hasta üzerinde yürütülen başka bir araştırma, daha yüksek sıcaklığın saklama süresini 36 saate kadar artırabileceğini ortaya koydu”

Dr. Marcelo Cypel, “Bu çalışmanın klinik etkisi çok büyük. Bu, akciğer nakli pratiği için bir paradigma değişikliği. Bunun, yakın gelecekte akciğer korumanın altın standart uygulaması haline geleceğinden hiç şüphem yok.”

Toronto Üniversitesi profesörü Ana Adreazza ile birlikte çalışan araştırmacılar, daha yüksek sıcaklığın akciğer hücrelerinde hücresel zar işlevini ve mitokondriyal sağlığı korumaya yardımcı olduğunu keşfettiler.

Akciğerler artık daha uzak mesafelere taşınabilir

Akciğer nakli prosedürleri için geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir. Daha uzun depolama süresi nedeniyle, akciğerler artık daha uzak mesafelere taşınabilir. Bu da daha fazla insanın organlara erişebileceği anlamına gelir.