Ana Sayfa Manşet Yeni İnsülin Kapsülü Şeker Hastalarına Umut Vaat Ediyor

Yeni İnsülin Kapsülü Şeker Hastalarına Umut Vaat Ediyor

Avustralyalı bilim adamları, şeker hastalarının bir gün insülinlerini enjekte etmek yerine yutabilecekleri yeni bir kapsül tasarladılar. Tasarım ayrıca, antibiyotikler ve kanser tedavileri gibi diğer protein ilaçlarının verilmesinde potansiyel kullanımlara sahip.

Tip 1 diyabet, vücudun bağışıklık sisteminin pankreasın insülin üreten beta hücrelerine saldırdığı ve çok az veya hiç insülin salgılanmamasına neden olan bir otoimmün hastalıktır.

Gün boyun kan şekerini kontrol altında tutuyor

Tip 1 diyabet hastaları ve bazı tip 2 diyabet hastaları bu nedenle günde birkaç kez kendilerine insülin enjekte etmek zorundadır. Birçok şeker hastası iki tür insülin alır: hızlı etkili ve yavaş etkili. Hızlı etkili insülin enjekte edildikten sonra hızla emilir ve yemek, atıştırmalıklarda kan şekerini kontrol etmek ve yüksek kan şekerini düzeltmek için kullanılır. Uzun etkili insulin ise  genellikle günde bir kez uygulanır ve yavaşça emililerek gün boyunca kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olmak için ‘arka plan’ bir insülin seviyesi sağlar.

 Enterik bir kapsülün içine insülin yerleştirildi

Avustralya-Melbourne RMIT Üniversitesi’ndeki bilim insanları ilacı vermenin yeni bir yolu olarak umut vaat eden insülin iletebilen yeni bir oral kapsül geliştirdi. Kapsül İnsülin, peptid adı verilen proteinlerin daha küçük versiyonlarından yapıldı. Bilim adamları insülini enterik bir kapsülün içine yerleştirilmiş lipit bazlı bir nanomateryalde kapsüllediler. Enterik kapsülün polimerik kaplaması, midenin düşük pH’ına (yüksek asitlik) karşı koruma sağladı.

Çalışmayı yürüten Jamie Strachan, “Kapsülün, ince bağırsaktaki yüksek pH seviyeleri kapsülün çözünmesini tetiklemeden önce, midenin düşük pH ortamında parçalanmayacak şekilde tasarlanmış özel bir kaplaması var. İnsülinin, bağırsak duvarlarını geçebilmesi için insülini kamufle etmeye yardımcı olan kapsül içindeki yağlı bir nanomateryal içinde paketliyoruz.”

Hayvanlar üzerinde test ettiler

Bilim adamları, hızlı ve yavaş etkili insülin kullanarak kapsülün performansını hayvan çalışmalarında test ettiler. Hızlı etkili insülin kapsülü iyi emilirken, insülinin etkisini göstermesi için geçen süre enjeksiyonla verilmesine kıyasla önemli ölçüde geciktirerek Pratik hale getirdi. Yavaş etkili insülin kapsülü kullanılarak ise daha umut verici sonuçlar elde edildi.”

Çalışma içerisinde yer alan Charlotte Conn, “Yavaş etkili form için mükemmel emilim sonuçları elde ettik. Aynı miktarda insülin için enjeksiyon uygulamasından yaklaşık %50 daha iyi. Souçlarımız, şeker hastalarının hızlı etkili insülin enjeksiyonlarına ek olarak bir gün alabileceği yavaş etkili insülin için bu oral kapsülleri kullanma konusunda gerçek bir umut olduğunu gösteriyor.”

Kanseri tedavi etmek için de kullanılabilecek 

Bilim adamları, kapsül tasarımlarının invaziv olmayan insülin iletimi için “umut verici bir başlangıç noktası” olduğunu ve kanseri tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler veya monoklonal antikorlar gibi diğer protein ilaçlarını vermek için kullanılabileceğini söylüyorlar. İnsan denemelerine geçmeden önce belirli zaman dilimlerinde dozlama yöntemi geliştirmek için tasarımı iyileştirmeyi planlıyorlar.