Ana Sayfa Biyoteknoloji Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için izin başvurusu yapacak

Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için izin başvurusu yapacak

Amerikan ilaç firması Pfizer’dan Çarşamba günü yapılan açıklamada Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği Corona virüsü aşısının ileri aşama denemelerinden alınan nihai sonuçların, aşının yüzde 95 oranında etkili olduğunu gösterdiği, zorunlu iki aylık güvenlik verileriyle birlikte birkaç güç içinde Amerika’da acil kullanım ruhsatı almak için başvuruda bulunacağı bildirildi.

VOA: Pfizer’ın, geliştirdiği Corona aşısının farklı yaş grupları ve etkin kökenlerden gelen denekler üzerinde etkili olduğunu ve ciddi yan etki göstermediğini açıklaması, aşının dünya çapında kapsamlı olarak kullanılabileceğinin işareti olarak algılanıyor.

Umut Vadeden BNT162b2 Aşısı Nasıl Çalışıyor?

Şirket, salgının merkezi konumunda olan ABD’den acil kullanım izni almak için günler içinde başvuracağını açıkladı.

Pfizer, Alman ortağı BioNTech SE, ile geliştirilen aşının etkinliğinin yaş ve etnik demografik veriler açısından tutarlı olduğunu ve önemli yan etkileri bulunmadığını belirtti.

Nihai analizden bir hafta önce denemenin ilk sonuçları aşının %90’dan fazla etkili olduğunu göstermişti.

Aşının etkinlik oranının Corona virüsüne karşı özellikle risk altında olan 65 yaş ve üzerindekilerde yüzde 94’ün üzerinde olduğu belirlendi.

yüzde 95!

Firmanın açıkladığı nihai değerlendirmenin sonucu, klinik deneylerden alınan ilk verilerin aşının yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğunun açıklanmasından bir hafta sonra geldi. Amerikan biyoteknoloji firması Moderna ise Pazartesi günü açıkladığı ön verilere göre geliştirdiği Corona virüsü aşısının benzer etkinlik gösterdiğini kaydetmişti.

tamamı için kaynağa bknz