Ana Sayfa GETAT Pancar suyunun sporculardaki olumlu etkisi

Pancar suyunun sporculardaki olumlu etkisi

Sporcular, diyetlerinde yüksek düzeyde doğal kimyasal yoksa nitrat seviyelerini artırmak için yüksek nitrat konsantre ürünlere (yani pancar suyu ve nitrat jelleri) yüklenirler.

Pancar suyu alımı, atletik çabadan 90 dakika önce başlatılmalıdır, çünkü NO 3’ün tepe değeri, yutulduktan 2-3 saat sonra ortaya çıkar En az 6–8 mmol NO  alımı gereklidir, bu yüksek düzeyde antrenman yapan sporcularda artırılabilir.

Atletlerde pancar suyunun etkilerini ve kardiyorespiratuar dayanıklılığı geliştiren birkaç makale üzerinde sistematik bir inceleme yapılmıştır.

İncelemenin odak noktası, pancar suyunun tek başına ve diğer takviyelerle kombinasyon halinde atletlerde kardiyorespiratuar dayanıklılık üzerindeki etkilerini belirlemekti.

Pancar suyunun egzersiz sırasında kas gücünü artırdığı ispatlandı

Vishwam Sankaran independent

Önceki haftalarda Acta Physiologica akademik dergisinde yayımlanan yeni çalışmada bilim insanları, sindirilen nitratın bacak egzersizleri yapan 10 sağlıklı gönüllünün tükürük, kan, kas ve idrarındaki dağılımını izledi.

15N-labeled dietary nitrate supplementation increases human skeletal muscle nitrate concentration and improves muscle torque production

Bilim insanları, besinle alınan nitrat moleküllerinin vücudun neresinde aktif olduğunu araştırarak, faaliyete geçen mekanizmaları daha iyi anlamaya çalıştı.

Araştırmacılar, uyluk kasının 5 dakikadan uzun sürede 60 kez azami yoğunlukta kasılmasını içeren egzersiz sırasında quadriceps kasındaki nitrat seviyelerinde önemli bir artış saptadı.

Bilim insanları nitrat artışının, katılımcıların plasebo aldıkları zamana kıyasla kas kuvvetinde yaklaşık yüzde 7 oranında yükselişe yol açtığını söylüyor.

Birleşik Krallık’taki Exeter Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Andy Jones, “Araştırmamız, pancar suyunda yaygın bulunan besinsel nitratın performans artırıcı özelliklerine ilişkin geniş bir kanıt bütünü sağladı” diyor.

Dr. Jones, “Heyecan verici şekilde bu son çalışma, besinsel nitratın insan kas performansını neden artırdığının arkasındaki mekanizmalar hakkında bugüne kadarki en iyi kanıtı sağlıyor” diye ekliyor.

Daha önceki çalışmalarda, işaretlenmiş besinsel nitrat alımından sonra doku ve vücut sıvısında nitrat artışı tespit edilmişti.

Ancak yeni araştırmada, bilim insanları nitratın nerede arttığını ve aktif olduğunu doğru değerlendirebildi.

Ayrıca tüketilen nitratın vücut tarafından egzersiz performansını arttırmak için nasıl kullanıldığına da ışık tutabildiler.