Ana Sayfa Tıp&Sağlık Omikronda 60 yaş üzerine odaklanmak

Omikronda 60 yaş üzerine odaklanmak

Tokyo Omicron wave: 90% deaths were in people over 60

Tokyo’da, yılın başında başlayan altıncı COVID-19 (omikron) dalgasındaki veriler, vakaların %70’ten fazlasının önceden var olan bir hastalığa sahip olduğunu ve yaşlıların yaklaşık %40’ına infeksiyonun bakım evleri gibi tesislerde bulaştığını gösteriyor.

Mainichi Shimbun gazetesi, 1 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında şehirde açıklanan toplam 158 ölümün semptomlarını derledi. Yaş grubuna göre, %90’ı 60’lı yaşlarında veya daha büyüktü. Omikron suşunda hastalığın ağırlaşma riskinin nispeten düşük olduğu söylense de, altta yatan hastalığı olan kişiler ve yaşlılar için tehdit oluşturduğu ortaya çıktı.

Yunanistan’da Covid-19 aşısı olmayan 60 yaş üstü yaklaşık 300 bin kişiye 100 euro ceza

euronews: Yunanistan’da Covid-19 aşısı olmayan 60 yaş üstü yaklaşık 300 bin kişiye kesilen cezalarının bu haftadan itibaren işleme konulacağı açıklandı.

Kathimerini gazetesi 17 Ocak tarihinden itibaren aşı olmayan 60 yaş üstü kişilere her ay 100 euro uygulanan para cezalarının işleme konulacağını duyurdu. Sadece ocak ayına mahsus olmak üzere aşı olmayanlara 50 euro ceza kesilecek.

Sağlık nedenlerinden aşıdan muaf tutulanlara para cezası uygulanmayacak. 96 yaş üstü vatandaşlar ve son üç yıldır vergisini ödemeyenlere de yine para cezası kesilmeyecek.

Yoğun Bakımdakilerin %90’ı 60 Yaş Üzeri ve %88’i Aşısız!