Ana Sayfa İlaç Mantar Zehirlenmesinin Potansiyel Panzehiri Bulundu

Mantar Zehirlenmesinin Potansiyel Panzehiri Bulundu

Bilim insanları, en zehirli mantarlardan biri olan ölüm kapağına karşı potansiyel bir panzehir belirlediler. CRISPR kullanan bir ekip, FDA tarafından daha önce onaylanmış olan bir kimyasalın toksini nötralize edebildiğini ve fare testlerinde hayat kurtarabildiğini buldu.

Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ölüm sınırının kilit toksini α-amanitin için moleküler hedefi belirlediler ve bunu engelleyebilecek bir bileşik buldular. Bu bileşik maddenin zaten tıbbi olarak  yaygın olarak kullanılıyor.

CRISPR-Cas9 gen düzenleme tekniğini kullanıldı

Ekip, her biri farklı bir gende mutasyona sahip insan hücrelerinin kültürlerini oluşturmak için CRISPR-Cas9 gen düzenleme tekniğini kullanarak işe başladı.

Daha sonra, bu hücreler sistematik olarak a-amanitine maruz bırakıldı ve hayatta kalan kültürler, toksinin üzerinde çalıştığı belirli genlerin ve enzimlerin kesin olarak belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu tekniği kullanan bilim adamları, STT3B adı verilen bir gene odaklandılar.

Kodladığı enzim, proteinlere şeker moleküllerinin eklenmesinde kilit bir rol oynar, ancak bu geni içermeyen hücre kültürleri toksine karşı savunmasızdı. α-amanitin’in hücrelere girmek için bu moleküler yolu gerektirdiği, bu nedenle bloke etmenin hasarın çoğunu önlediği sonucuna varıldı. Daha önce, STT3B’nin ölüm sınırının toksisitesine dahil olduğuna dair hiçbir belirti yoktu.

Çalışmada, binlerce kimyasal bileşik taradı

Daha sonra araştırmacılar, STT3B’yi bloke edecek birini bulmak için binlerce kimyasal bileşiği taradı.

Bu süreç onları tıbbi görüntülemede kullanılan indosiyanin yeşili (ICG) adlı bir boyaya götürdü. Gerçekten de, insan hücreleri, karaciğer organoidleri ve canlı fareler üzerinde yapılan testler, ICG’nin toksik etkiyi engelleyebileceğini gösterdi. Tedavi edilen zehirlenmiş farelerin yaklaşık %50’si hayatta kalırken, tedavi edilmeyen zehirlenmiş farelerdeki %90  öldü.

Oksisite mekanizmasının yanı sıra onu engellemenin bir yolunun keşfi, özellikle bileşik halihazırda FDA tarafından onaylandığı ve geniş kullanımda olduğu için çok umut verici.

Bir ila dört saat içinde uygulandığında çok etkili

Pan zehirin insanlar üzerinde test edilmesi için bilim adamlarının, insanların hastaneye kaldırılmasını beklemesi gerekecek. Ancak en önemli durumun ise o zamana kadar çok geç olabileceği için ekip, mantarlar yendikten sonra farklı zamanlarda panzehir vermeyi test etti ve bir ila dört saat içinde uygulandığında çok daha iyi etki ettigi görüldü.