Ana Sayfa Tıp&Sağlık Koronavirüse Karşı Koruma Sağlayan Tek Dozluk Bir Aşı Geliştirildi

Koronavirüse Karşı Koruma Sağlayan Tek Dozluk Bir Aşı Geliştirildi

COVID-19 da dahil olmak üzere birden fazla koronavirüse karşı koruma sağlayan tek dozluk bir aşı geliştirildi. Hayvan deneklerin akciğerlerindeki tüm viral izleri sildi ve benzer bir insan aşısının yolunu açtı.

Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Wisconsin-Madison  Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, koronavirüslere karşı mücadelede bir adım atarak yeni bir aşı geliştirdiler.

Bu  hamsterler üzerinde test edilen aşı SARS-CoV-1 ve SARS-CoV’nin tüm izlerini ortadan kaldırdı.

CoV-2 artı hayvanların akciğerlerindeki omikron varyantları. Ekip daha önce hamsterleri potansiyel aşıların test edilebileceği uygun hayvanlar olarak tanımlamıştı.

Virüsün yayılması

Ekip, aşıyı oluşturmak için anti-COVID mRNA aşılarının hedeflediği şeye odaklandı: koronavirüslerin ayırt edici özelliği olan spike proteinleri.

Araştırmacılar üç değerlikli bir aşı oluşturdu; bu, birden fazla Sarbecovirüste ortak olan, özellikle de hatalara neden olan SARS ve COVID-19 varyantları için ortak olan üç belirgin spike proteinini hedef aldığı anlamına geliyor.

Araştırmacılar, başarılı aşılarının diğer koronavirus alt ailelerinden mikropların yanı sıra gribe neden olan diğer virüslerle savaşmak için daha da geliştirilebileceğinden umutlu olduklarını söylüyor.

Ekip, araştırmalarında geliştirdikleri belirli antijenlerden bazılarının klinik öncesi araştırmalara ilerlemesini istediklerini belirtiyorlar ve başka ne tür araştırmaların bulgularını genişletip iyileştirmeye yardımcı olabileceğini hayal ediyorlar.

Geliştirilen aşı her yıl kola birden fazla iğne yapmak yerine tek dozla, birden fazla enfeksiyona karşı koruma sağlayabilir.

Broad Protection Against Clade 1 Sarbecoviruses After a Single Immunization with Cocktail Spike-Protein-Nanoparticle Vaccine

The 2002 SARS outbreak, the 2019 emergence of COVID-19, and the continuing evolution of immune-evading SARS-CoV-2 variants together highlight the need for a broadly protective vaccine against ACE2-utilizing sarbecoviruses. While updated variant-matched formulations such as Pfizer-BioNTech’s bivalent vaccine are a step in the right direction, protection needs to extend beyond SARS-CoV-2 and its variants to include SARS-like viruses.