Ana Sayfa Manşet Oral Mikroplar ve Kanser Arasındaki Ölümcül Bağlantı Ortaya Çıktı

Oral Mikroplar ve Kanser Arasındaki Ölümcül Bağlantı Ortaya Çıktı

Fusobacterium nucleatum’un bir alt tipinin insanlarda kolorektal kanser büyümesinin altında yattığını ve tarama ve tedavide faydalı olabileceğini öne sürüyor.

İnsan ağız boşluğunda bulunan ve sağlıklı bireylerin alt gastrointestinal kanalında nadiren bulunan bir bakteri olan Fusobacterium nucleatum (Fn), insan kolorektal kanseri (CRC) tümörleri açısından zengindir.

Fred Hutchinson Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar, ağızda yaygın olarak bulunan bir mikrobun belirli bir alt tipinin bağırsağa gidebildiğini ve kolorektal kanser tümörleri içinde büyüyebildiğini buldu.

200 hastadan alınan kolorektal kanser tümörlerini inceleyen ekip, tümörleri enfekte ettiği bilinen bir bakteri olan Fusobacterium nucleatum’un düzeylerini ölçtü.

Vakaların yaklaşık yüzde 50’sinde, sağlıklı dokuyla karşılaştırıldığında tümör dokusunda bakterinin yalnızca belirli bir alt tipinin arttığını buldular.

Araştırmacılar ayrıca bu mikrobun kolorektal kanser hastalarının dışkı örneklerinde sağlıklı insanlardan alınan dışkı örneklerine kıyasla daha yüksek sayılarda olduğunu buldu.

Genetik Keşifler

Ekip, mikrobun ağızdaki tipik ortamından alt bağırsaktaki uzak bir bölgeye nasıl hareket ettiğini ve kanserin büyümesine nasıl katkıda bulunduğunu keşfetmek istedi.

Tek bir alt tür olduğu düşünülen, kolorektal kanser tümörlerinde baskın olan Fusobacterium nucleatum grubu, aslında “kladlar” olarak bilinen iki farklı soydan oluşur.

Araştırmacılar, bu dallar arasındaki genetik farklılıkları ayırarak, tümöre sızan Fna C2 tipinin, ağızdan mideye doğru ilerleyebileceğini, mide asidine dayanabileceğini ve daha sonra alt gastrointestinal sistemde büyüyebileceğini düşündüren farklı genetik özellikler kazandığını buldular.

Analiz, dallar arasında 195 genetik farklılığı ortaya çıkardı

Daha sonra tümör dokusunu kolorektal kanserli hastalardan alınan sağlıklı dokuyla karşılaştıran araştırmacılar, yalnızca Fna C2 alt tipinin kolorektal tümör dokusunda önemli ölçüde zenginleştiğini ve kolorektal kanser büyümesinden sorumlu olduğunu buldu.

200’den fazla kolorektal tümörün dahil olduğu iki hasta grubunun daha ileri moleküler analizleri, vakaların yaklaşık yüzde 50’sinde bu Fna C2 soyunun varlığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar ayrıca kolorektal kanseri olan ve olmayan kişilerden alınan yüzlerce dışkı örneğinde Fna C2 düzeylerinin kolorektal kanserde sürekli olarak daha yüksek olduğunu buldu.

Ekip, çalışmaların, tedavileri doğrudan tümörlere iletmek için bakteri suşlarının değiştirilmiş versiyonlarını kullanan mikrobiyal hücresel tedavilerin geliştirilmesi için önemli fırsatlar sunduğuna inanıyor.

A distinct Fusobacterium nucleatum clade dominates the colorectal cancer niche

Fusobacterium nucleatum (Fn), a bacterium present in the human oral cavity and rarely found in the lower gastrointestinal tract of healthy individuals1, is enriched in human colorectal cancer (CRC) tumours

High intratumoural Fn loads are associated with recurrence, metastases and poorer patient prognosis

Here, to delineate Fn genetic factors facilitating tumour colonization, we generated closed genomes for 135 Fn strains; 80 oral strains from individuals without cancer and 55 unique cancer strains cultured from tumours from 51 patients with CRC.