Ana Sayfa Tıp&Sağlık Koronavirüs günceli

Koronavirüs günceli

Bakan Koca, kamu personelinin yurtdışı kongrelerine çıkmamasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararına yönelik, “Kamu personelinin yurtdışına çıkmaması ile ilgili zorunluysa nereden niçin alacaklarıyla ilgili bir önerge” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, kamu personelinin uluslararası kongrelere katılımına ilişkin olarak, “Yabancı katılımlı uluslararası kongrelerin yapılmaması, ulusal kongrelerle ilgili sınırlama, kısıtlama getirilmesini düşünüyoruz. Bilim Kurulu’nda görüşeceğiz” dedi.

İtalya’dan kötü haberler gelmeye devam ediyor. Önceki gün 463 olan virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 631 olarak güncellendi. Vaka sayısı ise 9172’den, 10149’a yükseldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, Corona virüsü tespit edilen Alman turistin kocası ve yakın temasta bulunan 4 kişinin tedbir amaçlı karantinaya alındığını açıkladı. Bakan Pilli, Almanya’dan gelen 141 turistin ise yarın uçakla ülkelerine gönderileceğini bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugünkü grup toplantısında Corona virüsüyle ilgili açıklamalarda bulunarak “Almanya’da yaşayan insanların yüzde 60 ila 70’ine virüs bulaşacak” dedi.

Trump, Çin’de ortaya çıkmasından bu yana 4 binden fazla insanı öldüren Corona virüsü salgını için, “Önemli ölçüde azalıyor, yükselmiyor” derken, yakında bir aşı bulunacağının sözünü vermişti.

Uzmanlar aşının bulunmasının en az 12 ay süreceğini belirtse de, Trump uzmanların açıklamalarını kabul etmedi.

Trump, geçtiğimiz hafta Corona virüse karşı mücadelede kullanılmak üzere Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanan 8.3 milyar dolarlık bütçeyi onaylamıştı.