Ana Sayfa Vitrin Kısır Olan Erkeklerin Baba Olmasına Yardımcı Olan Yapay Zeka Algoritması Geliştirdi

Kısır Olan Erkeklerin Baba Olmasına Yardımcı Olan Yapay Zeka Algoritması Geliştirdi

Avustralyalı araştırmacılar, ileri derecede kısır erkeklerde spermi bilim insanlarının harcadığı sürenin çok daha kısa bir sürede doğru bir şekilde tanımlayabilen ve biyolojik çocuk sahibi olmak isteyen erkeklere umut veren SpermSearch adlı bir yapay zeka algoritması geliştirdiler.

Hareketsiz mikroskobik görüntü kullanılarak eğitildi

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nden (UTS) araştırmacılar, tarafından geliştirilen ve SpermSearch olarak adlandırılan algoritma, yalnızca spermin vurgulandığı, sperm ve yüksek düzeyde diğer hücreler ve enkaz içeren binlerce hareketsiz mikroskobik görüntü kullanılarak eğitildi. Bu, algoritmanın bir spermin neye benzediğini tanımasını sağladı.

Araştırmacılar, NOA teşhisi konulan ve halihazırda sperm toplama işlemine tabi tutulmuş 36 ila 55 yaşları arasındaki yedi erkekten alınan sağlıklı sperm ve testis dokusu örneklerini kullandılar. Erkekler, prosedür için kullanılmayan artık dokuları bağışlamıştı.

Araştırmacılar daha sonra yapay zekanın spermi tanımlama süresi ve bunların doğruluğu konusunda bir embriyoloğa karşı nasıl ilerlediğini karşılaştırdı. Sonuçlar, AI’nın genel olarak daha fazla sperm bulduğunu, ancak bazılarının yalnızca embriyolog tarafından ve bazılarının da yalnızca AI tarafından tespit edildiğini gösterdi.

Yapay zeka daha fazla sağlıklı sperm buldu 

Çalışmada Embriyolog 560 sperm bulurken, yapay zeka ise 611sperm buldu. Algoritma, embriyolog tarafından alınan sürenin 1000’de birinden daha kısa sürede spermi tanımladı ve embriyologdan %5 daha doğru sonuç verdi.

Araştırmacılar, bunun klinik deneylerde test edilmesini gerektiren bir kavram kanıtı çalışması olduğunu ve sperm tespiti için AI kullanmanın yararlılığını vurguladılar.

Çalışma, 27 Haziran 2023 tarihinde Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği Yıllık Toplantısında sunuldu.