Ana Sayfa Manşet ABD, İlk Olarak “Laboratuvarda Yetiştirilen” Etin Satışına Onay Verdi

ABD, İlk Olarak “Laboratuvarda Yetiştirilen” Etin Satışına Onay Verdi

ABD’de, laboratuvarda yetiştirilen tavuk ürününü ülkede satışa çıkarıldı. Tavukdan alınan hücrelerle laboratuvarda üretilen, çelik tanklarda yetiştirilen et, ilk kez ABD’de üretilip satılabilecek.

California merkezli iki şirket, Upside Foods ve Eat Just’ın bir yan kuruluşu olan Good Meat, laboratuvarda yetiştirilen ürünleri üretmek ve satmak için ABD Tarım Bakanlığı’ndan (USDA) onay alan ilk şirket oldu.

Canlı Tavuk dokularından örnekler alındı

ABD Tarım Bakanlığı’ndan (USDA) beyannamesine göre, “kültürlü” et olarak da adlandırılan laboratuvarda yetiştirilen et, canlı bir hayvanın dokularından örnek alınan  hücrelerle yapıldı.  Hücrelerin toplanması sırsında hayvana kalıcı bir zarar vermediği ve öldürmediği belirtildi.

Toplanan hücreler taranarak bir hücre bankasında saklandı. Hücreler daha sonra bankadan toplanarak  çelik tanklara konuldu. Tanklar, hücrelerin hızla çoğalabileceği biyoreaktörler olarak işlev gördü.

ABD Tarım Bakanlığı yayımladığı beyannamesinde, üreticilerin hücrelere besin maddeleri, hücrelerin üzerinde büyüyecekleri yüzeyler ve normal bir tavukta bulunanlar gibi kas, yağ ve bağ dokularına farklılaşmasını sağlayan protein büyüme faktörlerini sağladığını açıkladı.

Farklılaştıktan ve hasat için hazır olduktan sonra, hücreler tanklardan toplandı ve “geleneksel gıda işleme ve paketleme yöntemleri kullanılarak hazırlandı.

İnsan tüketimi için güvenli oldukları onaylandı

2019’da ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve USDA’nın Gıda Güvenliği ve Denetleme Servisi, laboratuvarda yetiştirilen etin güvenli ve doğru bir şekilde etiketlenmesini sağlamak için bir düzenleyici çerçeve oluşturdu. Bu onay sürecinin bir parçası olarak, Upside Foods’un ve Good Meat’in ekili tavuk ürünleri değerlendirilmiş ve insan tüketimi için güvenli oldukları onaylanmıştır. Her iki şirket de ürünlerini piyasaya sürmek için gereken son USDA onay mührü olan bir “denetim izni” aldı.

Pahalı olduğu için şimdilik laboratuvarda yetiştirilen tavuk bir markette bulunmayacak. Ancak etler San Francisco’daki henüz açıklanmayan bir restoranında servis edilecek.