Ana Sayfa İlaç Kene Tükürük Proteini, Yeni Nesil Anti-inflamatuar İlaçlara Yol Açabilir

Kene Tükürük Proteini, Yeni Nesil Anti-inflamatuar İlaçlara Yol Açabilir

Avustralyalı araştırmacılar, kenelerin tükürüğünde bulunan ve vücudun iltihaplanma tepkisini kapatabilen yeni bir protein sınıfı belirlediler. Keşfin yeni nesil anti-enflamatuar ilaçlara yol açabileceği kaydedildi.

Engineering broad-spectrum inhibitors of inflammatory chemokines from subclass A3 tick evasins

Chemokines are key regulators of leukocyte trafficking and attractive targets for anti-inflammatory therapy. Evasins are chemokine-binding proteins from tick saliva, whose application as anti-inflammatory therapeutics will require manipulation of their chemokine target selectivity. Here we describe subclass A3 evasins, which are unique to the tick genus Amblyomma and distinguished from “classical” class A1 evasins by an additional disulfide bond near the chemokine recognition interface. The A3 evasin EVA-AAM1001 (EVA-A) bound to CC chemokines and inhibited their receptor activation. Unlike A1 evasins, EVA-A was not highly dependent on N- and C-terminal regions to differentiate chemokine targets. Structures of chemokine-bound EVA-A revealed a deep hydrophobic pocket, unique to A3 evasins, that interacts with the residue immediately following the CC motif of the chemokine. Mutations to this pocket altered the chemokine selectivity of EVA-A. Thus, class A3 evasins provide a suitable platform for engineering proteins with applications in research, diagnosis or anti-inflammatory therapy.

Monash Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, tükürük proteininin yeni bir sınıfını belirleyerek ve onu geniş kapsamlı bir anti-inflamatuar etki üretmek için yeniden tasarlayarak araştırmalarını bir adım daha ileri götürdüler.

Normalde, bir tüyler ürpertici insan dokusunu ısırdığında, doku, bir enflamatuar yanıt oluşturmak için beyaz kan hücrelerini toplayan geniş bir sinyal protein ailesi olan kemokinleri serbest bırakır.

Ancak keneler benzersizdir. Tükürükleri, konakçının kemokinlerini engelleyen, böylece ısırık bölgesindeki iltihabı baskılayan ve kenenin fark edilmeden konakçıdan beslenmesine izin veren bir evasin kokteyli içerir.

Araştırmada, “Dört kemokin ailesi vardır, ancak iki ana aile CC ve CXC’dir. Ve belirli kemokinleri hedefleyen A sınıfı ve B sınıfı olmak üzere yapısal olarak farklı iki evasin sınıfı vardır. A Sınıfı evasinler CC kemokinlerini hedeflerken, B sınıfı CXC çeşitliliğini hedefler. Her iki sınıf da anti-inflamatuar etkiler üretir. A sınıfı evasinler ayrıca farklı kene türleri tarafından üretilen A1 ve A2 alt sınıflarına ayrılır” denildi.

Araştırmacılar, yalnızca sert bir kene türü olan Amblyomma cinsi tarafından üretilen yeni bir A3 evasin sınıfı belirlediler. Bu yeni evasinlerin, bugüne kadar keşfedilen evasinlerin çoğundan daha geniş bir CC kemokin yelpazesini tanıdığını buldular.A3 evasinlerin yapısını tasarlayan araştırmacılar, yaygın enflamatuar hastalıklar, ateroskleroz ve romatoid artritte yer alan kemokinleri inhibe edebildiler.

Ateroskleroz, kalp krizi veya felçle sonuçlanabilecek şekilde atardamarların iç duvarlarında yağ ve diğer maddelerin birikmesidir; romatoid artrit ise vücudun bağışıklık sisteminin eklemler dahil kendi dokusuna saldırdığı bir oto-bağışıklık hastalığıdır.

Araştırmacılar, bu kavram kanıtı çalışmasının, enflamatuar durumları tedavi etmek için kullanılabilecek tasarlanmış evasinler geliştirmenin temelini oluşturduğunu söylüyor. Evasinler daha da önemlidir çünkü başka hiçbir tedavi doğrudan kemokinleri hedeflemez.

Bhusal, “Kene türevi evasinler, kemokinleri inhibe etmek için farklı bir etki tarzına sahip yeni bir anti-inflamatuar ajan sınıfını temsil ediyor.  Bu nedenle, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak için yeni bir bakış açısı ve alternatif bir strateji sunuyorlar.”

Çalışmanın bulguları umut verici olsa da, insan denemeleri de dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.