Ana Sayfa İlaç Gelecek Vaat Eden İlaç Deneme Seti İle İnsanlar Yakında Yeni Dişler...

Gelecek Vaat Eden İlaç Deneme Seti İle İnsanlar Yakında Yeni Dişler Çıkarabilir

Japon billim insanları,  insanların tamamen yeni dişler çıkarmasını sağlayacak deneysel bir ilacı denemeye hazırlanıyor.

Klinik araştırmanın Temmuz 2024’te yapılması planlanan bir klinik deneyde, öncelikli olarak diş eksikliğine neden olan ve genetik bir durum olan diş agenezisi olan katılımcılar yer alacak. Tedavinin ise  2030 gibi kısa bir sürede genel kullanıma sunmayı pilanlanıyor.

“Yeni diş büyütme fikri her diş hekiminin hayalidir.”

Osaka’daki Tıbbi Araştırma Enstitüsü Kitano Hastanesi’nde baş araştırmacı ve diş hekimliği ve ağız cerrahisi bölümü başkanı Katsu Takahashi, Yeni diş büyütme fikri her diş hekiminin hayalidir. Yüksek lisans öğrencisi olduğumdan beri bunun üzerinde çalışıyorum. Yapabileceğime emindim.”

Daha önceki bir çalışmada, araştırmacılar, diş agenezisi olan farelerde yeni diş büyümesini uyarabilen uterus sensitizasyonu ile ilişkili gen-1 (USAG-1) için bir antikor keşfettiler.

Esasen bilim insanları, USAG-1’in diş büyümesini bastırmak için diğer proteinlerle etkileşime girdiğini buldular. Etkileşimin engellenmesi, yeni diş büyümesini tetikleyen kemik morfogenetik protein (BMP) sinyaline yol açabilir.

2018’de fare denemelerinin ardından, gelinciklerle yapılan deneyler, yeni dişlerin çıkarılmasında benzer bir başarı elde etti. Hayvanlar, komşularıyla aynı şekil ve yapıya sahip yedinci bir ön diş çıkardılar.

Diş hekimi Takahashi, “İlacın klinik kullanımının önünü açmayı umuyoruz”

Bilim insanları  yıllardır, diğer deneysel araştırmaların yanı sıra, köpek balığı gibi hayvanların sürekli diş çıkarmasını sağlayan genetik ifadenin şifresini çözmeye çalışıyor, ancak bunu insan uygulamasına çevirmek zor oldu.

Anti–USAG-1 therapy for tooth regeneration through enhanced BMP signaling

Uterine sensitization–associated gene-1 (USAG-1) deficiency leads to enhanced bone morphogenetic protein (BMP) signaling, leading to supernumerary teeth formation. Furthermore, antibodies interfering with binding of USAG-1 to BMP, but not lipoprotein receptor–related protein 5/6 (LRP5/6), accelerate tooth development. Since USAG-1 inhibits Wnt and BMP signals, the essential factors for tooth development, via direct binding to BMP and Wnt coreceptor LRP5/6, we hypothesized that USAG-1 plays key regulatory roles in suppressing tooth development. However, the involvement of USAG-1 in various types of congenital tooth agenesis remains unknown. Here, we show that blocking USAG-1 function through USAG-1 knockout or anti–USAG-1 antibody administration relieves congenital tooth agenesis caused by various genetic abnormalities in mice. Our results demonstrate that USAG-1 controls the number of teeth by inhibiting development of potential tooth germs in wild-type or mutant mice missing teeth. Anti–USAG-1 antibody administration is, therefore, a promising approach for tooth regeneration therapy.