Ana Sayfa Tıp&Sağlık Uzmanlar , Sihirli Mantarların Kadınların Kansere Bağlı Depresyonla Başa Çıkmalarına Yardımcı Olabilecegini...

Uzmanlar , Sihirli Mantarların Kadınların Kansere Bağlı Depresyonla Başa Çıkmalarına Yardımcı Olabilecegini Söylüyor

Uzmanlar, psychedelic ilaçların, özellikle de psilosibin’in, psikolojik sorunları tedavi etmede “umut vaat ettiğini” söyledi.

İlaçların hastalara nasıl yardımcı olabileceğini incelemek için yeni bir çalışmanın başlatıldığını duyuran uzmanlar,  kadınların tanı ve tedavileriyle başa çıkmalarına yardımcı olacak geleneksel tedavilerin çok uzun sürebileceğini kaydettiler.

Vizyon Araştırma Grubu Uluslararası Jinekolojik Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, jinekolojik kanser teşhisi konan kişiler, özellikle son evrede teşhis konulan veya tedavinin kronik yan etkilerinden muzdarip olanlar için “çeşitli fiziksel ve psikolojik zorluklarla” karşılaşabilir. Yumurtalık kanseri hastalarının dörtte birine kadarı depresyon, kaygı ve ölüm kaygısı bildiriyor, dediler.

Teksas Üniversitesi’nden  araştırmacılar, ilerlemiş yumurtalık kanseri teşhisi konan kanser hastalarındaki stresi gidermek için mevcut altın standart psikolojik desteğin, dayanıklılığın yanı sıra bir “zaman taahhüdü” gerektiren bilişsel davranışçı terapi olduğunu savunuyorlar.

Uzmanlar, psikedelik ilaçların, özellikle de sihirli mantarların (psilosibin) çeşitli psikolojik sorunları tedavi etmede “umut vaat ettiğini” söylediler.

Bu ilaçların “beyin aktivitesini modüle ettiğini” ve “terapötik etkiler” ile bağlantılı olduğunu kaydettiler.