Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kanserli Tümörleri Öldüren İlaç Faz I Çalışmasında Başarılı

Kanserli Tümörleri Öldüren İlaç Faz I Çalışmasında Başarılı

Son 20 yılda geliştirilen hapın, meme ve prostat dahil birden fazla kanserin tedavisinde etkili olduğu gösterildi

ABD’de önde gelen bir hastanedeki bilim insanları, “hedefe yönelik kemoterapi” yoluyla solid (hücre dolu) tümörleri öldüren bir “kanser öldürücü hap” geliştirdi.

“Önemli bir havayolu merkezini kapatan, yalnızca kanser hücreleri taşıyan uçaklarda tüm uçuşları durduran bir kar fırtınasına” benzetilen protein, ABD’deki en büyük kanser araştırma ve tedavi kuruluşlarından biri olan City of Hope’daki bir araştırma ekibi tarafından geliştirildi.

AOH1996 molekülü, DNA replikasyonu ve genişleyen tümörlerin onarımı için kritik bir protein olan PCNA’nın kanserli bir varyantını hedefleyerek çalışıyor.

Klinik öncesi araştırmalar, son 20 yılda geliştirilen ilacın meme, prostat, beyin, yumurtalık, rahim ağzı, cilt ve akciğer kanserlerini tedavi etmede etkili olduğunu gösterdi.

Proteini 70’ten fazla kanser hücre hattında test eden çalışma, Cell Chemical Biology adlı bilimsel dergide yayımlandı. Sonuçlarda AOH1996’nın “normal hücre çoğalma döngüsünü bozarak” kanser hücrelerini seçici olarak öldürdüğü ve bir sonraki aşamada insanlarda klinik denemeyi ilerletmenin amaçlandığı belirtildi.

Tamamı için kaynağa bkz https://www.indyturk.com/node/651986/sağlik/kanser-tedavisinde-büyük-atılım-tümörleri-öldüren-hap-üretildi