Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kan grubu V Covid-19 ilişkisi bulunamadı!

Kan grubu V Covid-19 ilişkisi bulunamadı!

JAMA Network Open‘da yayınlanan araştırma kapsamında, Mart ve Kasım 2020 arasında Utah, Idaho ve Nevada’da Covid-19 testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir ilişki bulunamadı.

Association of Sociodemographic Factors and Blood Group Type With Risk of COVID-19 in a US Population

A total of 107 796 individuals (mean [SD] age, 42.0 [17.8] years; 82 875 [76.9%] women) who had been tested for SARS-CoV-2 infection were included in the study.

Given the large and prospective nature of our study and its strongly null results, we believe that important associations of SARS-CoV-2 and COVID-19 with ABO groups are unlikely and will not be useful factors associated with disease susceptibility or severity on either an individual or population level for similar environments and ancestries. Additional studies, closely controlled for genetics, geography, and viral strain, are required before accepting blood group as a determinant of predisposition to or severity of COVID-19.

Çalışmamızın büyük ve ileriye dönük yapısı ve son derece boş sonuçları göz önüne alındığında, SARS-CoV-2 ve COVID-19’un ABO grupları ile önemli ilişkilerinin olası olmadığına ve her iki durumda da hastalığa duyarlılık veya ciddiyetle ilişkili yararlı faktörler olmayacağına inanıyoruz.