Ana Sayfa Tıp&Sağlık Kalıtsal Melanom Riski Önceden Düşünülenden 7 Kat Daha Yüksek

Kalıtsal Melanom Riski Önceden Düşünülenden 7 Kat Daha Yüksek

Yeni bir araştırmaya göre, kendilerini melanomaya yatkın hale getiren kalıtsal bir mutasyon taşıyan kişilerin sayısı, önceden düşünülenden yedi kat daha fazla. Uzmanlar, güneşe maruz kalmanın ötesinde kanser risk faktörlerini dikkate almaları tavsiyesinde bulundular.

Germline cancer susceptibility in individuals with melanoma

Halk sağlığı mesajları, güneşe maruz kalmanın sınırlandırılmasına odaklandı. ABD’deki Cleveland Clinic’teki araştırmacılar ve klinisyenler tarafından yürütülen yeni bir araştırma, riskin çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, melanomlu ve kişisel veya ailesel kanser öyküsü olan 400 hastayı 80’den fazla kansere yatkınlık geni açısından genetik olarak test etti. Grup içinde yüzde 15,3’üne melanoma kalıtsal duyarlılık kazandıran bir genetik varyant tanısı konuldu. Bu, yüzde 2 ila yüzde  2,5 arasındaki önceki tahminlerden yedi kat daha yüksekti ve c test için önerilen yüzde 5 olasılığın oldukça üzerindedir.

Inherited genes play a larger role in melanoma risk than previously believed

Bireylerin yüzde15,3’ünün yüzde 67,2’sinde melanomla ilişkili olmayan kanser yatkınlık genlerinde varyantlar vardı ve yüzde 32,8’i daha önce kanserle ilişkili varyantları taşıyordu.

Bu varyantların yaygınlığını değerlendirmek için araştırmacılar, sonuçlarını mevcut üç melanomaya özgü veri seti ile karşılaştırdılar. Bu gruplarda genetik varyantların genel prevalansı yüzde 10,6 ila yüzde 15,6 arasındaydı.

Araştırmacılar, melanomun nasıl geliştiği ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için hasta testlerinde tanımlanan genlerin çoğunu inceliyor ve uzmanları ise melanom için güneşe maruz kalmanın ötesindeki risk faktörlerini de dikkate almaya çağırıyorlar.