Ana Sayfa İlaç İnsan Dışkısından Üretilen İlaca Kullanım Onayı Verildi

İnsan Dışkısından Üretilen İlaca Kullanım Onayı Verildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), insan dışkısından üretilen hapın kullanımına onay verdi.

– First and only FDA-approved orally administered microbiota-based therapeutic, validating Seres’ microbiome platform

FDA’den çarşamba günü yapılan açıklamada, Seres Therapeutics adlı şirketin ürettiği ilacın 18 yaş ve üstü hastalarda kullanımına onay verildiği duyuruldu.

CDI’ya yakalanan kişilerde ölümcül ishal ve bağırsak inflamasyonu  görülebiliyor

Vowst adlı ilaç, clostridium difficile enfeksiyonunun (CDI) tedavisinde kullanılıyor. Bu hastalık, insan bağırsağında yaşayan ve uzun süreli antibiyotik kullanımının bağırsak florasında tahribat yaratmasıyla kolonileşen c.difficile bakterisinin yol açtığı bir rahatsızlık. CDI’ya yakalanan kişilerde ölümcül ishal ve bağırsak inflamasyonu  görülebiliyor. Vowst ise sağlıklı kişilerin dışkısından üretilen ve bu bakterinin yarattığı enfeksiyonun tedavisini sağlayabilen bir ilaç.

İsviçre merkezli Ferring Pharmaceuticals firmasının da bu hastalık için ürettiği ve dışkı nakli yönteminin kullanıldığı bir lavmanı mevcut. Seres’in ilacıysa hap şeklinde. Analiz şirketi Oppenheimer’dan Mark Breidenbach, ilacın çok etkili olduğunu ve piyasadaki diğer alternatifleri geride bırakacağını kaydedildi.

İlaç dört doz olarak uyğukanacak

FDA’in açıklamasında, tedavinin 4 doz olarak uygulandığı ifade edildi. Buna göre hasta her gün bir hap alıyor. Yatırım bankası TD Cowen’dan Joseph Thome ise bu tedavinin hasta için toplamda 20 bin dolara mal olabileceğini belirtti.

Analist, Vowst’un ABD’de 2033’e kadar 750 milyon dolarlık satış rakamına ulaşabileceğini de ifade etti.ABD’deki resmi verilere göre ülkede her yıl yaklaşık 500 bin kişi CDI hastalığına yakalanıyor. Bunlardan 15 ila 30 bini de ölümle sonuçlanıyor.