Ana Sayfa Eczacılık “İlaç Yoklarına” çare olmayacak

“İlaç Yoklarına” çare olmayacak

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan

İLAÇ FİYAT KARARNAMESİNDE YAPILAN İYİLEŞTİRME “İLAÇ YOKLARINA “ÇARE OLMAYACAK !

Eczacıların 13 yıldır yükselmesini beklediği karlılık baremlerinde dün resmi artış yapıldığı duyuruldu. Ancak bu artış beklentilerin çok aşağısında kaldı.

Bu artışın yaraya merhem olmadığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “13 yılda döviz kurundaki 8 kat artışa rağmen baremleri iki kat arttırmak yeterli değil” dedi.

Saydan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“12 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete yayımlanan duyuruya göre, 13 yıllık karlılık baremlerinde yükselme sağlanarak, sendikamızca önerilmiş olan ayrı bir tabloda eczacı karlıklarına ilişkin baremler yeniden düzenlenmiştir. Toptan satış yapan ecza depolarıyla  vatandaşa birebir perakende ilaç hizmeti veren eczanelerimiz bu sayede ayrılarak eczacıların haklarının bağımsız bir  şekilde değerlendirilmesi sağlanmıştır. Zira eczacılar olarak sağlık sektörünün her alanında fedakârca hizmet veriyoruz. Eczanelerimizde, hastanelerde, kamu kurumlarında her yerde biz varız. Verilen her görevi beklentisiz yapıyoruz ve dolayısıyla da hakkımız olanın başka faktörlerden bağımsız bir şekilde verilmesini istiyoruz.

Son yayınlanan kararname ile 14.678 kalem ilaçtan 4882 kalemi etkilenmiştir. Bu durumda eczane cirolarımızda sadece %1 oranında artış olacaktır. Brüt karımız da % 2-3 oranında değişmiştir. Artıştan etkilenen ilaçlar devletin geri ödemesi kapsamında olan, pahalı ilaçlar olup vatandaşlarımızın rutin olarak kullandığı ağrı kesici, soğuk algınlığı gibi ilaçlar bu artıştan etkilenmemiştir.

ENFLASYON YA DA KUR KORUMALI ECZACI BAREMLERİ NEDEN KONULMADI?

Bu enflasyon ortamında 13 yıl önceki 10 liranın 200 liraya çıkması, gelmesi muhtemel olan 2 ilaç zammı ile yok olup gidecektir. Zira yasal düzenlemede her yıl bu baremlerin yeniden değerleme oranında ya da ilaç fiyatında kullanılan avro kuruna göre güncelleme yapılması yönünde bir ifade ilave edilmediği için baremlerin güncellenmesinin etkisi çok kısa süreli olacaktır.

YAPILAN DÜZENLEME YOK İLAÇLARA ÇARE DEĞİL

Bu değişiklik ilaç yoklarına çare olmayacak diyen saydan şöyle devam etti:

“Yapılan bu değişiklik yeterli olmadığı gibi, yaşanılan sorunların en başında gelen “ilaç yokları” na çare olmayacak. Meslek hayatımız boyunca yaşamadığımız derecede ilaç bulamama sorunu yaşıyoruz. Umarız bu duruma en yakın zamanda çare bulunur. Çünkü ilaç fiyatı belirlenirken kullanılan avro kuru ile güncel avro arasındaki makas çok açılmış durumda ve bu durum yerli ve ithal ilaç sanayiinde sıkıntı yaratarak, bit ilacından kanser ilacına, göz damlasından ateş düşürücü şuruba kadar neredeyse her gruptaki ilaçların bulunmasında sorunlar yaşıyoruz. Özellikle nöbetlerimizde yaşadığımız sıkıntıyı tarif etmemiz mümkün değil. Gece yarısı derdine derman olacak ilacı arayan vatandaşımıza “ilacınız yok, eşdeğeri de yok “ demek zorunda kalmak hem vicdani hem de mesleki olarak bizi yaralıyor.

Yayınlanan düzenlemeye rağmen; yok ilaçlar yine bulunamayacak ve vatandaşımız terapötik eşdeğer denen bilimsel olmayan SGK uygulaması ile istediği ilacı alabilmek için daha da fazla fark ödemeye mahkûm olacaktır.

Eczane eczacılarının sendikası olarak, İlaç Fiyat Kararnamesi ve vatandaşla bizleri karşı karşıya getiren SGK’nın uygulamaları dahil, sorunlarımıza gerçek ve kalıcı çözümler bulunarak ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olmasının sağlanması gerektiğini yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

                                                      TEİS