Ana Sayfa Manşet FDA güncellenmiş Covid-19 aşılarına 5-11 yaş arası çocuklarda izin verdi

FDA güncellenmiş Covid-19 aşılarına 5-11 yaş arası çocuklarda izin verdi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’nın izninin ardından, aşıları ülkedeki küçük çocuklara sunmanın son adımında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşılara hızla onay verdi.

Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Authorizes Moderna and Pfizer-BioNTech Bivalent COVID-19 Vaccines for Use as a Booster Dose in Younger Age Groups

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Moderna COVID-19 Aşısı Bivalent ve Pfizer-BioNTech COVID-19 Aşısı, Bivalent’in acil kullanım izinlerinde (EUA’lar), daha genç yaş gruplarında tek bir takviye dozu olarak kullanımlarına izin vermek için değişiklik yaptı. Moderna COVID-19 Aşısı, Bivalent, altı yaşına kadar olan çocuklarda birincil veya destekleyici aşılamanın tamamlanmasından en az iki ay sonra uygulanmak üzere yetkilendirilmiştir. Pfizer-BioNTech COVID-19 Aşısı, Bivalent, beş yaşına kadar olan çocuklarda birincil veya destekleyici aşılamanın tamamlanmasından en az iki ay sonra uygulanmak üzere yetkilendirilmiştir. 

Federal düzenleyiciler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vakaların büyük çoğunluğunu oluşturan Omicron varyantının şu anda baskın olan versiyonuna karşı korumayı güçlendirmeyi umarak, Çarşamba günü (12 Ekim 2022) güncellenmiş koronavirus aşılarına erişimi 5 yaşından küçük çocukları kapsayacak şekilde genişletti.

Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen güncellenmiş aşı daha önce 12 yaş ve üstü için onaylanmıştı, Moderna’nın güncellenmiş aşısı ise 18 yaş ve üstü için kullanılabiliyordu. FDA, Pfizer-Biontech aşısının uygunluk kapsamını 5 yaşındaki çocuklara, Moderna’nın aşısını 6 yaş ve üstü çocuklara kadar genişletti.

CDC Expands Updated COVID-19 Vaccines to Include Children Ages 5 Through 11