Ana Sayfa İlaç GSK & MERCK stratejik işbirliği

GSK & MERCK stratejik işbirliği

Birleşik Krallık merkezli ilaç şirketi GlaxoSmithKline plc (GSK) ve Almanya merkezli çok uluslu ilaç şirketi Merck Group, potansiyel olarak 3.7 milyar dolarlık potansiyel değeri olan ve ileri kanser tedavisinde kullanılacak immünoterapi ajanı M7824 adında bir protein bileşeninin üretimi ve ticaretinde stratejik ortaklık yaptıklarını duyurdu.

Söz konusu anlaşma kapsamında Merck 300 milyon euro peşin ödenek alacak ve söz konusu ilacın gelişmesine bağlı olarak sonradan 500 milyon euro ödeme alma imkanına sahip olacak. Ödemelerin yanında şirket ayrıca onay ve ticari aşamalarını başarılı bir şekilde geçmesi durumunda 2.9 milyon euro prim hakkı elde edecek.

GSK Bilim Direktörü Hal Barron, söz konusu ortaklıkla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Yeni gelişmelere rağmen tedavi edilmesi zor kanser hastaları immüno onkoloji terapilerinden bir sonuç alamıyor ve sınırlı tedavi seçenekleriyle karşı karşıya kalıyor. M7824 iki farklı biyolojik işlevi aynı molekülde birleştiriyor. Söz konusu ilacın özellikle küçük hücreli olmayan kanser hastaları olmak üzere önemli klinik sonuçlar verdiğini gördük.

Bugüne kadar neredeyse 700 hasta Merck’in yeni immünoterapi ile tedavi edildi. Merck, sekiz klinik gelişim çalışmasının halen devam ettiğini veya bu yıl başlaması beklendiğini söyledi.

  • Merck KGaA, Darmstadt, Germany will receive an upfront payment of €300 million (£260 million) and is eligible for potential development milestone payments of up to €500 million (£440 million) triggered by data from the M7824 lung cancer programme, plus future approval and commercial milestones of up to €2.9 billion (£2.5 billion), for a total potential deal value of up to €3.7 billion (£3.2 billion)