Ana Sayfa Manşet Türkiye’de ilaç sıkıntısı konusunda Sağlık Bakanlığı ve sektör temsilcileri ne düşünüyor ?

Türkiye’de ilaç sıkıntısı konusunda Sağlık Bakanlığı ve sektör temsilcileri ne düşünüyor ?

Türkiye’de döviz kurundaki dalgalanma yüzünden ilaç sıkıntısının ortaya çıktığı yolundaki şikayetler artarken, Sağlık Bakanlığı bu yakınmaların bu haftadan itibaren biteceği görüşünde.

Euronews haberine göre: İlaçta yüzde 60 oranında dışa bağımlılık nedeniyle kurdaki dalgalanmaların Türkiye’de her zaman bu sektörde ciddi sorun yarattığı biliniyor. Yerli ilaç sanayinin de üretimde kullandığı ithal ham maddelerin döviz kurundan etkilenmesi bu sorunun artmasına yol açıyor.

Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Reuters’e yaptığı açıklamada, ocak ayında 150 tip ilacın piyasada satılamadığını söyledi.

Sağlık Bakanı güvence verdi

Kurdaki dalgalanmayla birlikte eczane raflarında ve depolarında ilaçların eksik olduğu şikayetleri her geçen gün artarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı bir açıklamayla bu hafta itibarıyla 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısının son bulacağını bildirdi.

Eczacılar, ilaç sıkıntısının son aylarda tehlikeli bir boyuta geldiğini sıkça dile getirse de Sağlık Bakanı Koca, medya üzerinden ilaç sayılarıyla ilgili abartılı rakamlar dillendirilerek spekülasyon yaratma çabalarının, kur güncellemesi öncesinde baskı oluşturduğu görüşünde.

Sağlık Bakanı Koca’ya göre, bu konuda kamuoyunu yanlış bilgilendirerek sürece alet olan açıklama ve beyanlar da sıkça görülüyor. Yine Koca’ya göre, kur ayarlamasını takiben bu durum tamamen ortadan kalkacak.

Hangi ilaçlar yok ?

Özellikle kanser, kalp ve diyabet gibi insan sağlığı için çok önemli ilaçların bulunamadığı şikayetler arasında yer alıyor.

İthal ilaçlarda hükümetin sene başında kur oranını belirlemesi yüzünden yılbaşından sonra bu şikayetlerin arttığı bilinen bir gerçek. Hükümetin, ithal ilaçlar için ilaç firmalarına ödediği payı düşük tutmak istemesi de bu konuda sıkıntı yaşanmasında etkili oluyor.

İlaç üreticileri dertli

Sosyal Güvenlik Kurumu, ilaçların yüzde 90’ını piyasadan alıyor ve bunun için 5 milyar 75 milyon dolar ödüyor. Dövizdeki dalgalanmanın ardından bütçe açıklarını kapatmaya çalışan hükümetin ilaç fiyatlarında yüzde 15’lik bir artışa razı olmasına rağmen, ilaç firmaları en az yüzde 35 oranında artışta ısrarlı.

Türkiye İlaç Üreticileri Başkanı Nezih Barut, Reuters’e yaptığı açıklamada, hükümetin bu önerisinin yürürlüğe girmesi halinde, ilaç firmalarının üretim yapamaz hale geleceğini söyledi.

Barut, “Bu koşullarda hiçbir yerde ilaç bulunmaz, biz zaten ilaç hammaddesine ulaşma konusunda da büyük zorluklar çekiyoruz.” dedi.