Ana Sayfa Hukuk&Etik FDA, Mentollü Sigaraları ve Aromalı Puroları Yasaklamak İçin Önemli Bir Adım Attı

FDA, Mentollü Sigaraları ve Aromalı Puroları Yasaklamak İçin Önemli Bir Adım Attı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, sigaralarda mentolün ve aromalı puroların yasaklanması yönünde “önemli” bir adım atarak, nihai kuralları incelenmek  üzere Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi’ne  gönderdi;  bu önemli bir düzenleyici adımdır. Halk sağlığı uzmanları, mentollü sigara ve aromalı puro yasağının yüz binlerce hayat kurtarabileceğini söylüyor.

FDA, on yılı aşkın bir süredir resmi olarak mentol yasağı olasılığını araştırıyor  . Temmuz 2013’te FDA,   mentol düzenlemesine ilişkin ön araştırma, veri ve değerlendirmelere ilişkin görüş talebinde bulundu .

Nisan 2022’de   FDA, “hastalıkları ve ölümü önemli ölçüde azaltma potansiyeline” sahip olduğu, “gençlerin deneylerini ve bağımlılığını” azalttığı ve sigarayı bırakanların sayısını artırdığı için önerilen bir ürün standardını duyurdu.

FDA Proposes Rules Prohibiting Menthol Cigarettes and Flavored Cigars to Prevent Youth Initiation, Significantly Reduce Tobacco-Related Disease and Death

“Bu iki ürün standardını sonuçlandırmak FDA için en önemli öncelik olmaya devam ediyor. FDA’nın Tütün Ürünleri Merkezi direktörü Dr. Brian King, CNN’e gönderdiği bir e-postada, her iki kuralın da OMB web sitesinde yayınlanması, düzenleyici belgeler için incelemenin son adımına ulaştıkları anlamına geliyor, dedi.

Amerikan Akciğer Derneği, bunun tütünü düzenleme yetkisinin kendisine verilmesinden bu yana geçen 14 yıl içinde kurumun gerçekleştirdiği en önemli eylem olabileceğini söyledi.

Amerikan Akciğer Derneği’nin  ulusal savunuculuktan sorumlu başkan yardımcısı Erika Sward, “Bu, bu ürünleri yasaklama yolunda büyük, hayati ve kritik bir adım” dedi . “Gerçekten çok önemli.”

Dernek ve Tütünsüz Çocuklar Kampanyası da dahil olmak üzere diğer bazı gruplar , Yönetim ve Bütçe Ofisi’ni hızlı hareket etmeye ve nihai düzenlemelerin yıl sonuna kadar yayınlanabilmesi için incelemeyi hızlandırmaya çağırıyor. tamamı için kaynağa bknz

LANCET / 13 Ekim’de ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), uzun zamandır beklenen mentollü sigara yasağı önerisini son inceleme ve onay için Beyaz Saray’a gönderdi. Önerilen kural ile ABD mentollü sigara satışını yasaklayacak.