Ana Sayfa Tıp&Sağlık Etkili Tedavinin Olmasına Rağmen Birçoğu Hepatit C Tedavisi Görmüyor

Etkili Tedavinin Olmasına Rağmen Birçoğu Hepatit C Tedavisi Görmüyor

Avustralya Sidney Üniversitesi ‘Motivate C’ projeyle insanları yeni ve iyileştirici tedaviler almaya teşvik ederek, Hepatit C Virüsünü  tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor.

Hepatit C, karaciğer sirozu, kanser ve karaciğer yetmezliğinin başlıca nedenlerinden biri olan kanla bulaşan bir virüs. Tedavi önemlidir çünkü karaciğer hasarını durdurur ve karaciğer kanserini önleyebilir. Hepatit C’yi tedavi etmek için yeni ilaçlar güvenli ve çok etkilidir. Yeni ilaçlar hastaların yaklaşık yüzde 95’ini enfeksiyondan kurtarıyor.  Buna rağmen, hepatit C’li birçok Avustralyalı henüz tedaviyi Kabul etmeyerek iyileşemedi.

Kirby Enstitüsü’nün modellemesine göre, 2020’nin başında kronik hepatit C ile yaşayan tahmini 123.770 Avustralyalıdan yalnızca yüzde 7’si hepatit C tedavisi gördü.

Aamaçlarının, mümkün olduğunca çok sayıda hepatit C hastasını tedavi olmaya teşvik etmek olduğunu belirten “Motivate C” projesinin baş mimarı Profesör Tom Snelling, “Çoğu insan tedavinin mevcut olduğunun farkında olsa da, damgalama ve cepten yapılan harcamalar gibi tedaviyi engelleyen durumların olduğunu biliyoruz. Hepatit C ile yaşayan insanlar yıllarca semptomsuz kalabilir. Bu nedenle tedavi onlar için bir öncelik olmayabilir. Mali teşviklerin basit ama potansiyel olarak etkili bir çözüm sunabileceğine inanıyoruz.”

Sidney Üniversitesi, hepatit C alanındaki araştırmacılar, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve uzmanlarla işbirliği içinde bu projeye liderlik ediyor. Projenin finansmanı, Avustralya Hükümeti’nin Tıbbi Araştırma Gelecek Fonu tarafından sağlanmaktadır.