Ana Sayfa Tıp&Sağlık Esrar Ekstraktının Melanom Hücre Büyümesini Yavaşlattığı Ve Hücre Ölümünü Tetiklediği Bulundu

Esrar Ekstraktının Melanom Hücre Büyümesini Yavaşlattığı Ve Hücre Ölümünü Tetiklediği Bulundu

Yeni bir çalışmada, Cannabis sativa bitkisinden elde edilen bir ekstraktın, melanom hücrelerinin büyümesini engelleyerek, hücre ölümünü tetiklediği  bulundu.

Evaluating the Mechanism of Cell Death in Melanoma Induced by the Cannabis Extract PHEC-66

Avustralya’daki Charles Darwin Üniversitesi’nden (CDU) ve RMIT’den araştırmacılar, yeni bir çalışmada geleneksel olmayan bir tedavi geliştirdi: melanom hücrelerinin bölünmesini durduran ve programlanmış hücre ölümü sürecini tetikleyen bir kenevir özütünü keşfettiler.

Araştırmanın yazarlarından Nazım Nassar, “Melanom hücresindeki hasar onun yeni hücrelere bölünmesini engelliyor ve bunun yerine apoptoz olarak da bilinen programlanmış hücre ölümünü başlatıyor”

Araştırmacılar, Cannabis sativa’dan türetilen bir ekstrakt olan PHEC-66’nın birincil ve ikincil (metastatik) insan melanom hücrelerinin büyümesi üzerindeki etkisini test etti.

PHEC-66’nın, CB1 ve CB2 reseptörleri ile etkileşime girerek tüm melanom hücre hatlarının büyümesini engellediğini buldular.

Ayrıca PHEC-66’nın, hücre büyüyüp bölünürken meydana gelen olaylar dizisi olan hücre döngüsünün ilerlemesini engellediğini buldular.

Alt G1 ve G1 aşamaları özellikle etkilendi; G1 aşaması, hücrenin tüm DNA’sını kopyalayarak bölünmeye hazırlandığı aşamadır.

Ayrıca araştırmacılar, PHEC-66’nın melanom hücrelerinde reaktif oksijen türlerinin (ROS) birikmesine neden olarak metabolik yolları etkilediğini, bunları pro-apoptotik sinyal yollarına doğru iterken anti-apoptotik olanları azalttığını da gözlemledi.

Araştırmacılar, “Bütün bu eylemler birlikte apoptoz sürecini başlatıyor ve melanom hücrelerinin büyümesini yavaşlatıyor”

Bir sonraki adım, araştırmacıların PHEC-66’nın güvenliğini ve etkinliğini test etmek için klinik öncesi denemelere devam edebilmeleri için ekstreyi vücuttaki melanom hücrelerine iletecek hedefe yönelik bir dağıtım sistemi geliştirmektir.

Çalışmanın bulguları yalnızca melanom için değil aynı zamanda diğer kanser türleri için de tedavileri ilerletme potansiyeli taşıyor.

New study reveals kill order for melanoma cells by cannabis extract

A cannabis extract has shown positive results in slowing down melanoma cell growth and increasing cell death rates, a new in-vitro study finds.

Researchers from Charles Darwin University (CDU) and RMIT investigated programmed cell death caused by a specific cannabis extract (cannabinoid PHEC-66) from the cannabis sativa plant.