Ana Sayfa Manşet EMA, 12-15 yaş grubuna aşı onayı ve ek doz açıklaması

EMA, 12-15 yaş grubuna aşı onayı ve ek doz açıklaması

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech-Pfizer ortaklığının Covid-19 virüsüne karşı geliştirdiği aşının 12-15 yaş grubuna da uygulanabileceğini açıkladı.

First COVID-19 vaccine approved for children aged 12 to 15 in EU

EMA’nın insan ilaçları komitesi ( CHMP ), COVID-19 aşısı  Comirnaty’nin  12 ila 15 yaş arası çocuklarda kullanımını içerecek şekilde bir endikasyon uzantısı verilmesini tavsiye etti. Aşı, 16 yaş ve üstü yetişkinlerde ve ergenlerde kullanım için zaten onaylanmıştır.

Comirnaty, COVID-19’u önlemek için bir aşıdır. COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’de doğal olarak bulunan başak proteini olarak bilinen bir proteini üretmek için talimatlar içeren haberci RNA (mRNA) adı verilen bir molekül içerir. Aşı, vücudu SARS-CoV-2’ye karşı savunmaya hazırlayarak çalışır.

Comirnaty aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda kullanımı 16 yaş ve üzeri kişilerde olduğu gibi olacaktır. Üç hafta arayla üst kol kaslarına iki enjeksiyon şeklinde yapılır.

EMA: Mutasyonlu coronaya yakalananların 3. doz aşıya ihtiyacı yok

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), mutasyonlu corona virüsüne yakalanan kişilerin bağışıklık süresine ilişkin ön verilere göre, Covid-19 aşısının 3’üncü dozuna ihtiyaç duymadıklarını açıkladı.