Birçok televizyon kanalında mucize ‘bitkisel ilaç’ diyerek ve ünlü doktorları montajlayarak satış yapan sahtekârlar yaşlı insanları hedef aldı. 87 yaşındaki Ahmet Öztürk de kandırılan kişilerden biri… “Arkadaşım önerdi denemek istedim” diyen Öztürk, “İlacı denedim, hiç bir şey olmadı. Hapların üzerinde etikette yoktu” dedi.

Mesude ERŞAN
Mesude ERŞAN

[email protected]

TELEVİZYON reklamında izlediği ve bir arkadaşının tavsiye ettiği ‘bitkisel ilaç’ı, telefonla evine sipariş eden 87 yaşındaki Ahmet Öztürk kutuyu açınca dolandırıldığını anladı. Gelen etiketsiz 12 plastik şişede hap vardı. Öztürk kuşkulanıp bu sözde ilaçları içmedi ama onun gibi televizyon reklamlarında görüp ya da arkadaş tavsiyesiyle benzer ürünleri alan yüzlerce kişiden sadece biri.
‘SAĞLIĞIMIZA LİMON SIKIYORLAR’
HÜRRİYET yazarı Sefer Levent, 28 Nisan’da “Vatandaşın Ekonomisi” köşesinde, “Sağlığımıza limon sıkıyorlar” başlığıyla sağlık tacirlerinin oyununu gündeme getirmişti. Yazıda, “Limon, maydanoz ve sarmısak kürünü kapsül haline getirdiğini iddia eden sağlık tacirleri İbrahim Saraçoğlu ve Canan Karatay’ın montaj görüntüleriyle ürün pazarlıyor. Kalp, karaciğer gibi hastalıkları bitirdiği, cinsel sorunları giderdiği, kanseri önlediği iddia edilen ürünler, hukuki girişimlere karşı onlarca TV kanalında farklı isimlerle satışta” denilmişti.
‘DOĞALSA ZARARSIZDIR’ YALANI

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarkan Karakan, “Bitkiler doğal ürünlerdir ve insanlarda doğal olan ilaçtan daha güvenlidir” algısının her zaman doğru olmadığını hatırlattı. “Doğal eşittir güvenli” düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Karakan, “Örneğin maydanoz kürü, soğan kürü gibi tamamen zararsız görünen tedavilerde karaciğer hasarı oluşabilir. Birçok bitkinin dozuna bağlı olarak karaciğer ve böbrek hasarı görülebilir ve bu öldürücü olabilir” dedi. Bitkisel ürünlerin genellikle medyadan duyularak veya arkadaş, komşu tavsiyesiyle alındığını belirten Karakan, “Doktor tavsiyesi olmadan alınan bitkisel ilaçlarda aslında sağlığımızla kumar oynuyoruz. Şehir efsanesi şeklinde mucizevi etkiler dilden dile dolaşıyor ve ‘kendi kendine tedavi etmenin gururu’ hastayı riske atıyor” diye konuştu.