Ana Sayfa Eczacılık Eczane Teknisyenleri’nden Ecz.M.Domaç’a Tepki

Eczane Teknisyenleri’nden Ecz.M.Domaç’a Tepki

Ülkemizde 24.000 eczane olduğu TEB tarafından sürekli nitelendiriliyor. Bu eczaneler sadece eczacılık fakültesi mezunu eczacılar tarafından açılabilir ve biz bunu her fırsatta desteklediğimizi açık açık söylüyoruz. Hiç bir yazımızda, açıklamamızda eczacılarımıza veya eczacılık sektörüne zarar verecek ithamlarda bulunmuyoruz, bulunmayacağız.

Eczacılık mesleği halk sağlığını yakından ilgilendiren, ülkemizde ki tüm vatandaşlarımızın uğradığı, derdini paylaştığı, doktordan sonraki veya öncesinde danışmak için uğradığı yegane yerlerden biri. Ekonomik zorluklarda veya kurumlarla yapılan anlaşmazlıklarda her zaman eczacılarımızın yanında dimdik durduk. Yeri geldi eczacılarımızla aynı kaderi aynı zorlu zamanları atlattık.

Asgari ücretin altında çalışmaya razı olduk. Çalışma saatlerinin fazlalığından şikayet etsekte bunu kendi içimizde çözmeye çalışıyoruz. Hiç bir zaman eczacılarımızı kötü durumda bırakmadık. Bugün eski (iyi ki artık değil) milletvekili ve bir dönem TEB başkanlığı yapmış bir eczacı MEHMET DOMAÇ eczacının sesi e gazete’ye Yardımcı Eczacılık konusunda fikirlerini dile getirmiş. Başlıkta yazdık ya çirkin saldırı, evet çok çirkin bir saldırı.

Çünkü;

Ecz. Mehmet Domaç belki bilmiyor (hayır ya bir eczacı milletvekili bilmiyor olamaz) ama 2011 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile eczane hizmetleri alanında çalışanlar sağlık çalışanı olarak anılmaya başlandı. Bu süreçte üniversitelerde önlisans eczane hizmetleri bölümlerinden mezunlar verilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde bir eczacı odası tarafından da lise düzeyinde sağlık meslek liselerinde eğitim verilmesi gerektiği ortaya atıldı. Aynı zamanda ülkemizde yaklaşık elli bin kişiye TEB, MEB, SB işbirliğinde mesleki eğitimler verildi. Yetmedi.. Sağlık Bakanlığı ve 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğinde yaklaşık on bin kişiye eğitim verildi. Yetmedi… şu anda derneğimize kayıtlı yaklaşık yirmi dört bin kişi eğitim almak istiyor.

Fakat; Mehmet DOMAÇ bunları bilmiyor mu?

Demek ki bilmiyor. Şu anda aileleri ile birlikte yaklaşık üç yüz bin kişinin hakkında böyle mesnetsiz konuşmalar yapmak, önyargılı davranmak, hiç bir vicdana hiç bir kalıba sığmaz.  Yazısında herhangi bir çalışan, bilgisiz, niteliği bilinmeyen şeklinde ki konuşmaları ne bir insana yakışır ne de bu sektörün ileri gelenlerine yakışır. Eczane Hizmetleri alanı Osmanlıdan günümüze Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri ile yürütülüyor. Ve Eczacılara en büyük yardımı sağlayan bizler bu vicdansız, insafsız, düşünce yoksunu, insana yakışmayacak tabirlerle aşağılayan siz Mehmet Domaç’a bir tek sorumuz var. Sizin sorununuz ne?

Bu alanda çalışan tüm meslektaşlarım ve aileleri adına sizden özür bekliyoruz demeyeceğim. Çünkü bu günahla, bu acımasız fikriniz ile bu mesleğe gönül vermiş koca bir eczacılık sektörü var. Ve bu sektör sizi çoktan sildi. Yıllarca hiç kimseye ne MV döneminizde ne de TEB başkanı olduğunuz dönemde faydanız olmadı. Şimdi kalktınız bizim meslektaşlarımızı aşağılıyorsunuz. Yazıklar olsun sizinle yürüdüğümüz günlere. Yazıklar olsun size.

Habeş ANIK
ETD Genel Başkanı